I čokolada bi u BiH mogla da postane još jedan luksuz

Podijeli članak:

prefix_I čokolada bi u BiH mogla da postane još jedan luksuz

Jedan je od omiljenih slatkiša i u BiH i nikada nije bila tako skupa. Mada nije luksuzan proizvod, mogla bi da postane, obzirom na tedenciju da čokolada bude još skuplja.

Sagovornica Srpskainfo priča da je 100 grama crne čokolade, sa 90% kakaoa, platila 6 maraka. Ta ista čokolada, ne tako davno, koštala je 4 KM.

-I ostale čokolade, sa velikim dijelom kakaoa otišle su gore. Izgleda da će i to postati namirnica koju će ljudi moći sve rjeđe da je priušte – kaže ona. Ljetos je objavljen podataka da je cijena čokolade ovog avgusta skuplja za čak 35,3% nego u avgustu prošle godine.

 

Zašto je cijena čokolade tako astronomski visoka, pitaju se mnogi. Odgovor leži u svjetskom trendu rasta cijene sirovine za proizvodnju čokolade, kakaoa. Zbog klimatskih promjena i virusnog oboljenja stabala, dok se potražnja za kakaom neprestano povećava, ponuda na svjetskom tržištu je ograničena.

Cijene kakaoa su porasle zbog loših žetvi u zapadnoj Africi, koja proizvodi većinu globalnih zaliha. Klimatske promjene izazvaju sušnije vremenske uslove u Gani i Obali Slonovače, dva najveća proizvođača zrna kakaoa. Virusno oboljenje koje napada biljku jedan je od ekonomski najštetnijih virusa i prouzrokuje gubitke od 15-50% žetve u Gani. Ovaj virus prenose različite insekti dok se hrane biljkama kakaoa.

Inače, cijena kakaoa prošle godine dostigla je rekord u posljednjih 46 godina zbog nestašice zaliha i prognoza daljih deficita. U avgustu 2023. godine cijena tone kakaoa na međunarodnom tržištu bila je 3.400 dolara. U julu ove godine dostigla je skoro 8.400 dolara, nakon što je u aprilu skočila na rekordnih 12.000 dolara. U ovom trenutku približava se rekordu iz aprila.

Koje su posljedice?

Cijene kakaoa rastu i po procjeni stručnjaka to će se vjerojatno nastaviti, jer proizvođači rade s unaprijed dogovorenim cijenama. Svaki proizvođač će prvo pokušati smanjiti količinu kakaoa u proizvodima zamjenom kakao maslaca biljnim uljem, koje može biti napravljeno od palminog ulja ili povećati udio jeftinijih proizvoda u čokoladi kao što su orašasto voće i šećer. Kao i kod svih prehrambenih proizvoda, što je veća potražnja za nekom robom, a njena ponuda je ograničena, cijena će rasti. A svijet, očigledno, ima nezasitu potražnju za čokoladom.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Medicinska sestra ispričala je slučaj 90-godišnjaka koji je bolovao od raka i iščekivao svoj...

Portal Crna Hronika donosi vijest o smrti Senada Smajića, 66-godišnjaka koji je prema pisanju...

Rukometaši Katara uspjeli su savladati Kuvajt u meču 3. kola Svjetskog prvenstva, koji je...

Jedan Hrvat je na Reditu opisao kakav je život u Danskoj i zašto je...

Zima u Sloveniji nudi mnogo više od skijanja. Zamislite da zamijenite uobičajene staze nečim...

Živinička firma za proizvodnju vatrogasnih vozila i opreme polagano ali sigurno osvaja sve veći...