Je li bojkot u BiH uspio? Nastavlja li se i dalje? Pitanja su to koja intrigiraju i ovo stanovništvo jer bunt protiv previsokih cijena proizvoda morao se dogoditi, pogotovo u zemlji, u ovom slučaju držat ćemo se entiteta Federacija, gdje je minimalna mirovina 573 KM, a minimalna plaća 1000 KM, oko čega se digla prašina rijetko viđenih razmjera u BiH.
Intervencija države
Večernji list nazvao je ombudsmana za zaštitu potrošača u ovoj zemlji Sašu Marića koji godinama već diže glas za zaštitu potrošača, a ovog puta ih je podržao da sami nešto učine. Ako ništa, da uzmu dan predaha od kupnje pa da i veliki i svi ostali trgovački lanci vide da bez kupaca nema ni njihova ekstraprofita.
Na početku smo pitali Sašu ima li tog sniženja cijena u BiH i hoće li država intervenirati ondje gdje se ne događa pad cijena.
Pročitajte još
– Država, prije svega, nema takve alate da nešto ograničava jer se opet vraćamo na temu da smo slobodno tržište. Vlade jesu donijele neke mjere, ali to neće polučiti određene uspjehe jer trgovci, jednostavno, imaju pravo ne stavljati na police te proizvode, te miligramaže i gramaže koje im ne odgovaraju, već staviti nešto drugo što nije propisano Vladinim odlukama i tako će riješiti ograničenje samih cijena, što im smeta. Međutim, nama je bitna druga stvar, a to je kako je vidljivo da je došlo do smanjenja potrošnje građana u BiH. Istina, ne bi bilo loše da je došlo do nastavka ne bojkota, nego razvoja samosvijesti potrošača o potrošnji vlastitog novca, gdje ga ostavljaju, zašto…, no pomaka ima – kaže nam Marić.
Pitamo ga i kako su trgovci u BiH reagirali s obzirom na to da smo vidjeli kako su u Hrvatskoj veliki igrači počeli s brojnim akcijama.
– I kod nas u tom smjeru ima pomaka, neki lanci su snizili određene cijene. Naravno, pričamo o uskoj paleti proizvoda, ali ipak se kreće. Također, dobili smo informaciju da je došlo do pomaka u nekim ugostiteljskim objektima, gdje su shvatili da će, ako snize cijene, privući nove goste, da će ostvariti određen rast na količini – priča nam Marić.
Posebno ističe da je važna svijest nas samih.
– Ta svijest se treba razvijati. Vidimo da je i bojkot u regiji ostvario učinke, međutim oni su kratkoročni. Treba vidjeti što će dugoročno biti, za 4 – 5 mjeseci, jer stiže nam turistička sezona, znamo da će svugdje biti stranaca, pa je pitanje hoće li opet cijene ići prema gore kako bi se dodatno zaradilo ne samo na strancima nego na svima jer cijene su jednake za sve. Vidjet ćemo što nas čeka, ali svijest svih nas ovdje je itekako bitna, da se cijene stave u neke normalne okvire – priča nam Marić.
Društvena vrijednost
Usporedio je i situaciju sa svijetom jer se spominje čak određeni ekonomski blackout svugdje. – Cijene su visoke, ali i dalje se vraćamo na činjenicu da cijene u svijetu nisu ni blizu visoke kao što je slučaj kod nas u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj – zaključuje Marić.