Bajramska čestitka

Hoće li uzavrela politička atmosfera u BiH postati dodatno užarena?

Podijeli članak:

Politička situacija u BiH je uzavrela, a dodatna neslaganja izaziva Rezolucija o Srebrenici, koju bi trebala razmatrati Generalna skupština UN-a. Razlog najnovijeg je pismo Željke Cvijanović i ambasadora Srbije u kojem se osporava rezolucija, ali i pismo koje je uputila član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović. Je li državna koalicija ponovno na testu?

Ambasador Srbije pri Ujedinjenim nacijama Nemanja Savanović je Generalnom sekretarijatu UN-a uputio pismo u vezi s najavljenim donošenjem Rezolucije, te je potvrdio da je dostavio pismo koje je nedavno UN-ovim zvaničnicima uputila član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović.

“Najnovija inicijativa samo jedne etničke strane u BiH da zagovara Rezoluciju Generalne skupštine UN-a o Srebrenici, bez saglasnosti i odobrenja zajedničkih vlasti BiH je čin koji narušava osnovne odredbe Dejtonskog/Pariskog mirovnog sporazuma od 1995. godine u BiH i Ustav BiH”, navodi Savanović.

Uz to ocjenjuje da donošenje Rezolucije “može izazvati akcije protiv mira, bezbjednosti i stabilnosti u BiH, kao i u cijelom regionu Zapadnog Balkana”. No, da li je, na ovaj način, Cvijanović prekršila protokol i tako zaobišla BiH misiju pri UN? Iz Kabineta srpskog člana Predsjedništva ove navode oštro demantuju, te od nadležnih organa traže da utvrde da li je u pogledu pojedinačnih pisama članova Predsjedništva postojao različit tretman.

„Notorna neistina i odraz krajnjeg cinizma je tvrdnja da je Kabinet srpskog člana ignorisao Stalnu misiju BiH pri UN. Upravo je suprotno, pismo je poslato redovnim diplomatskim kanalima, posredstvom MIP-a i Stalne misije BiH pri UN, ali oni nisu izvršili svoju zakonsku obavezu i proslijedili ga na adrese“, navode iz Kabineta.

Potencijalnu Rezoluciju komentarisao je i predsjedavajući Predsjedništva, prozivajući predsjednika Srbije da širi obmane i laži. Njen cilj je, navodi, jačanje procesa povjerenja i pomirenja.

„On se zadnjih sedmica spušta na nivo ispod civilizacijskih vrijednosti, kad ponovo negira počinjeni genocid nad Bošnjacima u Srebrenici. Dugo i ozbiljno radimo na tome. Nažalost, u bh. javnosti o tome često govore ljudi koji nemaju veze s tom rezolucijom, niti znaju šta uopšte u njoj piše. Ta rezolucija ima za svrhu da ojača proces povjerenja i pomirenja i u BiH i u cijeloj regiji“, kaže Bećirović.

Moglo bi, međutim, da se dogodi, upravo, suprotno, smatra novinar Mladen Bubonjić, uzimajući u obzir, ionako, uzavrelu političku atmosferu u BiH, koja bi ovim mogla biti dodatno podgrijana.

„Kada bi se zaustavilo na ovome, nakon početnih tenzija, mogli bi, slijedeći dosadašnje trendove, da se opet nivelušu odnosi i da se vrate na neki nivo saradnje i pregovora. Ali, uzimajući u obzir postojeće i najavljene odnose, poput sankcija, nametanje izmjena Izbornog zakona, Rezolucija o Srebrenici, zaista je teško predvidjeti u kojem pravcu i koliko dubokim posljedicama se može ići“, ocjenjuje Bubonjić.

Shodno tome, sastanak državne koalicije, koji će, kako je ranije najavio, inicirati lider NiP-a Elmedin Konaković, na dugom je štapu.

„Čak i da bude održan taj sastanak, ili bi kratko trajao, ili bi se pretovrio u neku raspravu, svađu, još neke grublje, teže riječi bi pale“, stava je Bubonjić.

Da li je, zaista, koalicija mrtva, kako je to izjavio predsjednik SNSD-a, uzimajući u obzir ultimatume koje je postavio i predstavnicima Trojke i međunarodnoj zajednici? Komentarisao je za N1 i predsjednik SBB-a, Fahrudin Radončić.

„Gospodin Dodik, kad je destrukcija u pitanju, uvijek je veoma ozbiljan i ne treba ga potcjenjivati. Ali, nije istrajan. Podsjetiću vas, ja sam bio ministar bezbjednosti kada je Dodik, upravo, kao juče ili prekjuče rekao: ne postoji više državna koalicija. Mislim da stalno, ciklično ponavlja da ne postoji državna koalicija. Na kraju, sam je dao dobru elaboraciju, da je to jedna zbirna koalicija i da će se za koji mjesec nastaviti rad Savjeta ministara“, kaže Radončić.

Situaciju je za N1 komentarisao i zamjenik Predsjedavajućeg Predstavničkog doma PS BiH, Marinko Čavara:

„Mene brine ovo stanje. Čini mi se da mnogim akterima nije cilj stabilizacija i dogovor. Jer kad smo mi prinuđeni na dogovor, onda ga i postignemo. Ako nismo prinuđeni, ako to neko drugi radi, ja nisam za to. Nadležnost za donošenje zakona je na institucijama BiH, a ne da neko nametne pa svaki dan popravlja, dorađuje“, kaže Čavara.

Ovdje ne bi bio kraj Schmidtovim nametanjima, s obzirom na moguće najave, ali i priželjkivanje evropske parlamentarke Tineke Strik.

„Krajnje je vrijeme da OHR više ne treba čekati da nametne jedan takav zakon, zakon o državnoj imovini, gdje će država biti ta koja će odlučivati ko će biti vlasnik državne imovine i ko će njome raspolagati“, izjavila je dan ranije Strik.

A sa svakim političkim uslovljavanjem i međunarodnom intervencijom, krajni cilj, a to je EU, postaje sve nedostižniji, ocjenjuju upućeni. Hoće li nas aktuelna vlast ubijediti u suprotno?

 

 

(N1)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Film iHostage, u kojem značajnu ulogu tumači bh. glumac Admir Šehović, zauzeo je prvo...

Trener engleskog Plymoutha Miron Muslić (42) susreo se sa selektorom BiH Sergejom Barbarezom (53).

Iako nije lako obarati rekorde iz godine u godinu, Neum je spreman za nove...

Ulice Mostara, naročito njegovo uže jezgre oko Starog mosta, danas su preplavljene gostima iz...

Meteorska kiša Lirida, jedan od najstarijih poznatih prikaza zvijezda padalica, već je u toku...

Drugog dana vikenda sarajevske ulice su prepune šetača i turista. Turisti, koji borave u...