Search
Close this search box.

Hitnost kao maska: Kako zaustaviti neograničenu moć fudbalske “šestorke”?

Podijeli članak:

Posljednje odluke Nogometnog/Fudbalskog Saveza Bosne i Hercegovine potencijalno mogu biti propast bh. fudbala, mladih fudbalera naše zemlje i dugoročno označiti još veći pad domaće proizvodnje talentovanih fudbalera iz Bosne i Hercegovine.

N/FS BiH je prije nekoliko dana šokirao sve ljubitelje fudbala u Bosni i Hercegovini odlukom u kojoj stoji da se strancima u Premijer ligi Bosne i Hercegovine ne smatraju fudbaleri koji dolaze iz zemalja Evropske Unije, što je pravilo koje je zamijenilo ono prošlogodišnje, da se strancima ne smatraju fudbaleri koji dolaze iz regiona.

Obje odluke donio je Komitet za hitnost Nogometnog/Fudbalskog Saveza Bosne i Hercegovine, jednog od organa saveza koji doslovno ima odriješene ruke u odlučivanju po pitanju “hitnih” postupaka u domaćim takmičenjima.

Ko čini komitet za hitnost?

Prema Statutu N/FS BiH, koji je objavljen na službenoj stranici saveza, Komitet za hitnost N/FS BiH sastoji se od šest članova: Predsjednika, dva dopredsjednika i tri redovna člana Izvršnog odbora. Prema članu 40 Statuta komitet za hitnost “je ovlašten da donosi odluke o hitnim pitanjima koja ulaze u nadležnost Izvršnog odbora”.

Čudno je, međutim, da je odluku o izmjenama propozicija donio upravo ovaj komitet. Neki mediji u Bosni i Hercegovini, poput portala Sport1, već su otvoreno optužili savez da izmjene nisu napravljene razmišljajući o dobrobiti svih klubova u Bosni i Hercegovini, već samo jednog, banjalučkog Borca, koji je u svoje redove doveo nekoliko igrača iz EU za sljedeću sezonu, a predsjednika Vicu Zeljkovića označili kao idejnog tvorca ovih izmjena kako bi se Borcu izašlo u susret.

Zašto je pitanje stranaca “hitno” pitanje?

Ostavivši optužbe po strani, bile one osnovane, ili ne, prvo sljedeće pitanje koje se nameće je zbog čega bi omogućavanje dovođenja još stranaca u bh. fudbal bilo hitno pitanje? Zašto se o tome nije moglo raspravljati na redovnoj sjednici Izvršnog Odbora N/FS BiH i šta se postiže time što se oko dvije trećine Izvršnog Odbora faktički ostavlja po strani u cijeloj raspravi oko bilo kojeg pitanja? Nije li moguće za svako hitno pitanje sazvati i hitnu/vanrednu sjednicu cijelog Izvršnog odbora?

NFS BiH

Komitet za hitnost N/FS BiH i u prošlosti je imao spornih odluka. Sjećate se prihvatanja prijateljske utakmice sa reprezentacijom Rusije u trenutku kada nijedna evropska zemlja nije ni pomišljala da se sastane sa reprezentacijom čija je zemlja izvršila agresiju na Ukrajinu? Odluku o odigravanju meča u St. Petersburgu donio je upravo ovaj komitet, čijih je šest članova odlučilo zanemariti mišljenje istatka IO, kao i cjelokupne bosanskohercegovačke javnosti.

Tek nakon ogromnog pritiska medija, navijača, izjava reprezentativaca Bosne i Hercegovine o otkazivanju poslušnosti, ta odluka je poništena. Najnovija odluka o strancima nije ni blizu dobila negativne konotacije među ljubiteljima fudbala u našoj zemlji, a posljedice ove odluke mogle bi biti i dalekosežnije i mnogo destruktivnije za bh. fudbal, što je samo po sebi očito, tako da nećemo nabrajati moguće scenarije koji slijede u sljedećim sezonama.

No, ova, ili bilo koja druga odluka i ne mora biti predmet rasprave. Umjesto toga predmet rasprave trebao bi biti sam komitet za hitnost, koji samo svojim postojanjem omogućava ogroman prostor za “raskusurivanje”, za malverzacije i obilazak ostatka bosanskohercegovačke “fudbalske vlade”, Izvršnog odbora.

Oni koji žele dobro bh. fudbalu, a koji su dio fudbalskih institucija Bosne i Hercegovine možda bi trebali razmisliti o izmjenama načina rada komiteta za hitnost, koji sada ima preveliku moć odlučivanja i staviti stvari pod kontrolu, što bi bio način da se zaštiti i bh. fudbal, ali i sami ljudi u komitetu.

Budući da se i u prošlosti pokazalo da oni koji vode bh. fudbal slučajno, ili namjerno ne znaju uvijek šta je najbolje za sport i za najvažniju sporednu stvar na svijetu u našoj zemlji, N/FS BiH morao bi imati sistem kontrole nad “šestorkom” koja ima najveću moć u bh. sportu.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Državljanin Bosne i Hercegovine (36) koji je bio za volanom kamiona na putu B16...

Radovi na održavanju korita, dislokaciji i izvlačenju materijala iz vodotoka na rijeci Sutjesci (Gacko)...

Poštenje i predan rad glavni su aduti kandidata na predstojećim lokalnim izborima. U kampanju...

Plate više nisu dovoljne za prosječnu potrošačku korpu, dok cijene rastu svakodnevno. Luksuz nam...

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je na gostovanju kod Mađarske u 2. kolu...

Naši najpoznatiji pjevači često pjevaju na predizbornim skupovima stranaka u Bosni i Hercegovini, ali...