Bajramska čestitka

Hasanović: Ko će platiti dug Viaducta, BiH ili entitet Republika Srpska

Podijeli članak:

jajce-online_Hasanović: Ko će platiti dug Viaducta, BiH ili entitet Republika Srpska

Bosna i Hercegovina suočava se s ozbiljnim finansijskim posljedicama nakon što je Međunarodni centar za rješavanje investicionih sporova (ICSID) donio presudu kojom je država obavezana na isplatu preko 53,1 milion eura u korist tužitelja Viaduct d.o.o. Portorož, kazao je to u svom saopštenju zamjenika ministra finansija i trezora Bosne i Hercegovine Muhamed Hasanović.

Kako on kaže, zbog svakodnevnih kamata, dug je do danas narastao na više od 108 miliona KM, a pitanje odgovornosti za plaćanje ovog iznosa i dalje ostaje neriješeno.

“Ovaj spor je nastao davanjem koncesije  na vodama Vrbasa od strane Republike Srpske preduzeću ”Viaduct d.o.o. Portorož” za izgradnju i korištenje mini hidroelektrane. Dana 1. juna 2017. godine, tadašnja predsjednica Vlade RS-a Željka Cvijanović potpisala je Sporazum o međusobnim pravima i obavezama u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu ”Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Aankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija, protiv tužene Bosne i Hercegovine” (ICSID CASE NO. ARB/16/36) pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu”

Naveo je i neke od odredaba tog Sporazuma:

Član 3. “Vlada Republike Srpske će u ime Bosne i Hercegovine platiti sve troškove advokata, pravnih i finansijskih savjetnika, i drugih eksperata i konsultanata, kao i troškove vođenja Arbitražnog postupka, uključujući administrativne troškove i takse, troškove Arbitražnog tribunala, kao i sve druge troškove potrebne za vođenje Arbitražnog postupka.”

Član 4. “Sve eventualne novčane iznose (naknadu štete i/ili izgubljenu dobit sa kamatom, odštetu i drugo), koje bi na osnovu konačne arbitražne odluke, donesene u Arbitražnom postupku tužiocu bila dužna isplatiti Bosna i Hercegovina, po prijemu dokumentovanog zahtjeva Pravobranilaštva BiH, Vlada Republike Srpske se bezuslovno obavezuje da isplati u roku određenom arbitražnom odlukom.”

Član 5. “Svi eventualni troškovi Arbitražnog postupka, koji bi konačnom arbitražnom odlukom donesenom u Arbitražnom postupku bili dosuđeni u korist Bosne i Hercegovine, biće bezuslovno po dostavljanju dokumentovanog zahtjeva Pravobranilaštvu BiH, uplaćeni na račun Vlade Republike Srpske.”

Uprkos, kako je naveo, jasnim odredbama potpisanog Sporazuma, Republika Srpska do danas nije izvršila obaveze preuzete 2017. godine, što dovodi do ozbiljnih finansijskih problema na nivou države.

“Vijeće ministara BiH je u više navrata pozvalo RS da izvrši plaćanje, ali nijedan od ovih zaključaka nije usvojen. Na sjednici održanoj 28. maja 2024. godine, prijedlog da se RS obaveže na hitno izvršenje arbitražne odluke nije prošao glasanje, što je dodatno usložnilo situaciju. S obzirom na izbjegavanje obaveza od strane RS-a, pravni tim Viaduct d.o.o. Portorož pokrenuo je postupak prinudne naplate protiv BiH u Luksemburgu, gdje su sudski izvršioci već poduzeli prve korake u vezi s izvršenjem presude.”

Na sjednici održanoj 4. marta 2025. godine, Vijeće ministara BiH je donijelo Zaključak o angažmanu advokatske kancelarije u Luksemburgu, koja će zastupati interese BiH u izvršnom postupku.

“Također, formiran je pregovarački tim zadužen za vođenje razgovora sa punomoćnicima tužitelja u roku od 15 dana. Tim čine tri člana ispred institucija Bosne i Hercegovine, a očekuje se da i RS imenuje svog predstavnika, kako bi se konačno riješilo pitanje plaćanja ovog duga”, napisao je zamjenik ministra finansija i trezora BiH.

Smatram pogrešnim pokušaje pljenidbe imovine državnih institucija, poput Centralne banke BiH u Mostaru, čemu smo svjedočili prije samo nekoliko dana, s ciljem naplate dugovanja nastalih djelovanjem entiteta Republika Srpska.

“Pozivam institucije Republike Srpske da preuzmu odgovornost i izvrše svoje obaveze prema potpisanom sporazumu, kako bi se spriječila dalja šteta po budžet, ali i ugled Bosne i Hercegovine. Također, apelujem na nadležne pravosudne institucije da zaštite imovinu državnih institucija od nepravedne pljenidbe i osiguraju poštivanje zakona i preuzetih obaveza.”

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Za nešto više od pola sata jučer je pred vijećem Kantonalnog suda u Sarajevu...

Devet postignutih pogodaka i četiri asistencije. To je učinak koji na svom kontu ima...

Pri tome je dobro znati što se smije prenijeti preko granice i za što...

Sve će biti u redu, neće biti nikakvih sukoba, neće biti rata. Bošnjaci, muslimani,...

U našim prethodnim analizama smo rasvijetlili područje generiranja i transmisije inflatornih pritisaka u Bosni...

Dug prema „Vijaductu“ svakim danom je sve veći. Još nema rješenja kako će biti...