Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske izdalo je ekološku dozvolu preduzeću “Prirodna energija” d.o.o. Šipovo za izgradnju male hidroelektrane (MHE) “Jovići” na rijeci Plivi, uprkos snažnom protivljenju lokalnog stanovništva i ekoloških aktivista.
Prema rješenju ministarstva, hidroelektrana će imati instalisanu snagu od 0,6 megavata i biće izgrađena na zemljištu označenom kao katastarska čestica 618, K.O. Sokolac. Ova odluka izazvala je oštre reakcije među građanima i ekološkim organizacijama, koje ističu da bi projekat mogao nanijeti ozbiljnu štetu ekosistemu rijeke Plive.
Otpor građana i inicijative
Inicijativni odbor „Ne damo Plivu i Janj“ oglasio se saopštenjem u kojem osuđuje odluku ministarstva i najavljuje daljnje korake u borbi za očuvanje rijeke. Kako navode, ovo rješenje dolazi uprkos protivljenju mnogih građana, odbornika u Skupštini opštine Šipovo i čak 2000 potpisnika peticije koji su jasno izrazili stav protiv izgradnje MHE “Jovići”.
„Ovu odluku smatramo sramnom i neprihvatljivom. Ministarstvo se oglušilo o stavove građana i ugrozilo naše prirodno bogatstvo. Borba se nastavlja, a javnost će biti blagovremeno obaviještena o svim daljim koracima“, poručili su iz Inicijativnog odbora.
Pročitajte još
Najavljene pravne i protestne mjere
U svom saopštenju, Inicijativni odbor „Ne damo Plivu i Janj“ najavio je niz aktivnosti kako bi pokušali spriječiti realizaciju ovog projekta:
- Pokretanje upravnog spora podnošenjem tužbe Okružnom sudu u Banjoj Luci.
- Zahtjev za zakazivanje tematske sjednice Skupštine opštine Šipovo, pozivajući se na čl. 84. i 85. Poslovnika o radu SO Šipovo.
- Organizovanje masovnog narodnog protesta u saradnji sa drugim udruženjima i građanima kako bi se javno izrazilo nezadovoljstvo.
Lokalni ekolozi i aktivisti ističu da bi izgradnja MHE “Jovići” mogla izazvati dugoročne negativne posljedice na rijeku Plivu, smanjujući njen prirodni tok i ugrožavajući biljni i životinjski svijet. Rijeka Pliva je poznata po svojoj izuzetnoj prirodnoj ljepoti i značajnom turističkom potencijalu, što dodatno povećava zabrinutost građana.
„Male hidroelektrane možda donose korist investitorima, ali za lokalno stanovništvo i prirodu one su prijetnja. Pliva je naše naslijeđe i nećemo dozvoliti da se uništi radi profita“, poručuju iz Inicijativnog odbora.
Šta slijedi?
Građani i ekološki aktivisti ne odustaju od borbe za zaštitu rijeke Plive. Ukoliko pravni i institucionalni mehanizmi ne donesu željene rezultate, najavljeni protesti mogli bi dodatno skrenuti pažnju na ovaj ekološki problem i potencijalno uticati na daljnji razvoj situacije.
Ostaje da se vidi kako će nadležne institucije odgovoriti na zahtjeve građana i da li će njihova borba uspjeti sačuvati Plivu od hidroenergetskih projekata.
(Jajce Online)