Građani BIH bankama duguju oko 12 milijardi maraka. Značajna cifra koju dugujemo bankama, odnosi se i na dopuštene minuse i limite po računu . Sve to kako bismo izgurali mjesec do kraja.
– Može se živjeti u BiH – ali na kredit. Naime zbog velike razlike između sredstava koja imaju na raspolaganju i prispjelih obaveza, građani BiH posežu za potrošačkim kreditima, i tako svjesno upadaju u začarani krug dugovanja, kaže ekonomista Stefan Živković.
“Ako su to krediti za kupovinu stana ili auta to je najnormalnija stvar , ali ako su krediti dižu da bi se preživio mjesec ili da bi ljudi priuštili sebi nešto što je najnormalnija stvar u 21 vijeku tj. da odu na godišnji odmor , na more ili planinu ili da kupuju pribor ili odjeću djeci pred školsku godinu ili da bi obilježili krsnu slavu to je poražavajuće . To je odraz pogrešne ekonomske politike koja se vodi ovdje u državi,kategoričan je Živković.
Posljednji podaci govore da je 600 hiljada osoba trenutno u situaciji da koristi takozvane limite i minuse po računu . To znači da je svaka peta osoba zavisna od takve vrste usluga banaka. Snežana Šešlija iz Udruženja „ToPeer“ iz Doboja kaže da je to prividno da se na taj način uspjeva prevazići kriza .
Pročitajte još
“Ta kriza se prevaziđe za 15 – 20 dana , već sljedećeg mjeseca je veliki problem. To su pokazatelji koje bi trebalo da znače mnogo više institucijama vlasti jer ako vi morate ići neprekidno u minus to je totalno zaduživanje . To nije minus za jednu polovinu ili cijelu platu ili penziju nego mi kad saberemo samo te kamate svaki put kad se malo novca podigne I prekorači taj minus onda to dođe i veća suma sigurno nego što je tih 12 milijardi “.
Ako se ima u vidu da smo neprekidno pritisnuti inflacijom, da cijene naročito namirnica, vrtoglavo rastu , onda je bezpredmetno govoriti kako pokriti troškove kada je prosječna plata oko 1.400 maraka.
(BN) Foto: Ilustracija