Od nekadašnjeg malenog i nerazvijenog gradića danas je Široki Brijeg postao primjer sredine za cijelu Bosnu i Hercegovinu ali sigurno i u regionu.
Pa i u vrijeme bivše države koja nije bila naklonjena ovome kraju Širokobriježani su se znali snaći i nisu čekali da im drugi rješavaju finansijsko ekonomske potrebe.
“Čest način da se riješi životna egzistencija su bili odlasci u zemlje zapadne Evrope najviše u Njemačku i Austriju gdje su mnogi zaradili lijepe sume novca koje su kasnije donijeli u rodni zavičaj i pokretali razne poduzetničke priče”, piše ABCportal.info.
Mnogi ne znaju da su u vrijeme bivše države stanovnici Širokog Brijega i Hercegovine sami svojim finansijskim sredstvima gradili važnu infrastrukturu poput asfaltiranja puteva, izgradnje vodovodne mreže ili telefonskih linija što u nekim drugim dijelovima te iste bivše države nije bio slučaj nego je to radila država.
Pročitajte još
Možda je to zapravo i bio recept ili okidač da su Širokobriježani danas među najuspješnijim biznismenima u Bosni i Hercegovini ako upotrijebimo mjerilo u odnosu na broj stanovnika.
Upravo ta netolerancija na čekanje da neko drugi riješi problem umjesto njih je sasvim sigurno zapisana u genetskom kodu ovdašnjih ljudi.
Danas prema zadnjim statističkim podacima u Širokom Brijegu ima oko 9,000 zaposlenih, 129 manjih poslovnih subjekata pravi promet na godišnjem nivou od najmanje milion KM, a šest širokobrijeških firmi pravi promet veći od 100 miliona KM u toku jedne godine.
Promet koji zabilježe fiskalne kase na području Širokog Brijega za 2023. godinu iznose više od dvije milijarde KM što su fantastični podaci koji pokazuju da novac kruži Širokim Brijegom.
Nema sumnje i da će nove statistike pokazati isto ako ne i bolje brojeve kad je u pitanju ovaj ekonomski biser Bosne i Hercegovine, piše ABCportal.info.