Piše: Zehrudin ef. Hadžić, glavni imam Medžlisa IZ-e Jajce
Mehr je vjenčani dar kojeg je mladoženja dužan dati mladi, u iznosu, i u vrijeme koje se dogovore prilikom sklapanja šerijatskog braka. Žena određuje visinu mehra i niko joj to nema pravo osporiti.
Ipak, šta je motiv pisanja o ovoj temi?
Prvo, neozbiljnost ugovaranja mehra, a drugo neispunjenje obaveze isplate mehra.
Pročitajte još
U matičnoj knjizi vjenčanih MIZ Jajce skoro kod svakog šerijatski sklopljenog braka, u rubrici mehr piše:
“Vrijednost hadža”, ili “vrijednost odlaska na hadž”. Porazna je činjenica da mlade traže ovakav mehr, a još je “gore” od toga to što mladoženje-muslimani najčešće ne ispune svoju obavezu jer je mehr vadžib i jedan od uslova za šerijatsko sklapanje braka, pa i sami brak.
Nažalost, kod mnogih ovakav mehr predstavlja frazu kojom vrijeđaju propis mehra. Zašto?
Poznato je da je mehr za siromašnog muslimana u doba Muhameda, a.s., bio da nauči suprugu suru iz Kur’ana, dok je danas poznato da se u nekim državama, pa i kod nas, za mehr traži veliki iznos koji se plaća odmah ili u slučaju rastave braka zbog sigurnosti prava žene.
Ova praksa, hadž-mehr, koja se kod nas pojavila u posljednje vrijeme, nije sunnet, čak naprotiv, poigravanje je s propisima islama, mehra i hadža.
Kada mlade kažu “vrijednost hadža”, pri tome ne misle na hadž i na sevap nego na novac, a ta vrijednost je različita svake godine. Ako kažu odlazak na hadž ne definišu koga, kada, u kojim uslovima i slično. Tako se nepažnjom i netraženjem informacija i savjeta poigravaju i sa mehrom i sa hadžom.
Ako samo kažu “vrijednost hadža”, nisu bolje muslimanke, niti će brak biti sigurniji, niti definišu mehr.
Prema hadisu Muhameda, a.s., ženu udaju četiri stvari: njen imetak, njeno porijeklo, njena ljepota i njena vjera, pa drži se one koja je vjernica.
Odgovornost je i na mladama, i na mladoženjama, i na imamaima, i na Zajednici. Posebna odgovornost je na
Zajednici, ali i na imamima koji treba da propis mehra pojasne, da mu vrate odgovarajuće mjesto, i da traže da se uzakoni. Šerijatsko vjenčanje je kod nas “dobrovoljno”, međutim, kada se prihvati i obavi, onda ono obavezuje i mladoženju i mladu.
Nažalost, što bi se bavili pravima žene u islamu, kada se možemo baviti posljedicama kao što su razvodi, nasilje u porodici, problemi djece bez roditelja, i drugim problemima nastalim iz brakova bez zdravih temelja.