Stručnjaci pretpostavljaju da je 25 posto teritorija Bosne i Hercegovine bogato geotermalnim izvorima. Koriste se uglavnom kao ljekovita voda, u toplicama. Za razliku od Hercegovine, koja je idealna za solarnu energiju, središnji i sjeverni dio Bosne i Hercegovine lokacije su gdje bi se geotermalna energija mogla iskoristiti u najvećem obujmu.
Veliki potencijal
Geotermalna energija je toplina iz Zemlje. Čista je i održiva. Izvori geotermalne energije variraju od površinskih izvora do tople vode i stijena koje se nalaze nekoliko kilometara ispod površine, čak i dublje, sve do magme. U prirodi se geotermalna energija najčešće pojavljuje u formi vulkana, izvora vruće vode i gejzira. U nekim se zemljama geotermalna energija koristi već stoljećima u obliku toplica, odnosno rekreacijsko-ljekovitog kupanja. No, razvoj znanosti nije se ograničio samo na područje ljekovitog iskorištavanja geotermalne energije već je iskorištavanje geotermalne energije usmjerio i prema procesu dobivanja električne energije te grijanju kućanstava i industrijskih postrojenja. Grijanje zgrada i iskorištavanje geotermalne energije u procesu dobivanja struje glavni su, ali ne i jedini načini iskorištavanja te energije. Dobivanje električne energije iz geotermalne energije vrši se preko geotermalnih elektrana.
Geotermalne elektrane grade se u blizini geotermalnih izvora i ne zagađuju okolinu. Geotermalni potencijali Bosne i Hercegovine za grijanje prostora procijenjeni su na oko 33 MWth.
Temperatura na lokacijama u Bosanskom Šamcu (85 °C), Kaknju (54 °C) i Sarajevu (58 °C) preniska je za pokretanje proizvodnje električne energije, što je glavni razlog zašto se ove rezerve uzimaju u razmatranje samo kada je u pitanju eksploatacija toplinske energije. Veći, a osobito sjeverni dio teritorija RS-a vrlo je perspektivan u pogledu prisutnosti resursa geotermalne energije, odnosno geotermalnih voda. U tome se posebno ističe područje Posavine, odnosno Semberije i Lijevča polja. Glavna geotermalna nalazišta nalaze se u trijaskim i krednim krečnjacima i čine ih akumulacije geotermalnih voda temperature od 35 do 150 stupnjeva. RS raspolaže značajnim geotermalnim potencijalom, ali iskoristivost ovog prirodnog resursa trenutačno je minimalna, a razlog su, tvrde stručnjaci, opsežna istraživanja i skupe investicije koje bi prethodile uspostavljanju sustava za grijanje i rekonstrukciji postojeće toplinske mreže u gradovima i općinama.
Pročitajte još
Izgradnja toplana
U Europskoj uniji oko 400 toplana za grijanje koristi geotermalnu energiju, a procjene su da će do 2030. godine zbog brojnih prednosti više od 1000 njih prijeći na ovaj vid grijanja. Geotermalna energija izvor je obnovljive energije bez ugljika koji se temelji na protoku topline iz Zemljine jezgre. To je izvanredan izvor održive energije s velikim izgledima za ublažavanje prijetnji klimatskih promjena, a osim toga je samoodrživ i čist oblik izvora energije. BiH ima veliki potencijal za ovaj energetski sektor, prvenstveno zbog svog geografskog položaja i velikog bogatstva podzemnih termalnih izvora. Geotermalni resursi BiH uključuju hidrotermalne sustave, geoprocesirane zone i vruće suhe stijene.
Središnji dio BiH i sjeverni dio područja su pogodna za korištenje geotermalnih izvora. Bh. geotermalni izvori pronađeni su na 44 lokacije i, prema utvrđenim kriterijima, ukupna iskorištenost topline iznosi 9,24 MWt ako se uzme u obzir samo energija za grijanje prostora. Također, 90,2 MWt energije iz geotermalnih izvora koristi se za grijanje, rekreacijske i balneološke svrhe. Nadalje, korištenjem svih navedenih izvora uz faktor iskorištenja 0,5 moguće je proizvesti 145,75 TJ/god energije.