Rijetke su vladajuće stranke koje podržavaju uvođenje novih tehnologija u izborni proces, kako bi on bio manje podložan raznim izbornim prevarama. Još je manje onih koji bi podržali uvođenje mogućnosti prijevremenih izbora. Slična je situacija i sa ukidanjem finansiranja političkih partija iz budžeta, kao što je to nedavno učinila vladajuća većina u Republici Srpskoj.
Ukidanje finansiranja stranaka iz Budžeta u Republici Srpskoj posljedica je odluke Visokog predstavnika da ukine finansiranje SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj, stav je političke i stručne javnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine. Postavlja se pitanje ustavnosti takvog zakona jer je u suprotnosti sa državnim Zakonom o finansiranju političkih stranaka. Da li nešto slično može i da li treba da se desi u Federaciji Bosne i Hercegovine, mišljenja su podijeljena, osim u činjenici da se iz budžeta previše novca izdvaja za političke partije.
BELMIN ZUKAN, zastupnik SDP-a u Parlamentu FBiH
Mislim da je finansiranje stranaka na nivou na kome je trenutno ipak previsoko, sa druge strane ukoliko bi se u potpunosti ukinulo finansiranje politčkih stranaka mislim da bismo došli su situaciju da oni koji raspolažu značajnim izvorom sredstava mogli veoma lako kupovati političke predstavnike i izgurati ih na određena mjesta u u Parlamentu I Vladi.
Političke stranke treba da se finansiraju na druge načine, stav je opozicije u Federaciji Bosne i Hercegovine, iako način za nešto takvo još nije definisan.
ALMEDIN ALIEFENDIĆ, delegat SDA u Parlamentu FBiH
Ja sam danas postavio zastupničko pitanje Federalnom ministarstvu finansija da nam dostave precizno koliko su sredstava izdvojili u 24. godini tačno po političkim subjektima. Kada dobijemo te podatke vjerovatno će se javnost frapirati koliko novca ide iz budžeta. Ja smatram da je to nepotrebno.
ADMIR ČAVALIĆ, zastupnik SBiH u Parlamentu FBiH
Mislim da mi trebamo imati jasne prijedloge Zakona izmjena i slicčno. Ja lično ću podržati navedeno. Kao i druge benefite i naknade, kada god dođe do navedenog – mislim da je moralno za svakog zastupnika da ide u tom pravcu. Činjenica, RS tu nije išla dobrovoljno već zbog činjenice da je SNSD izgubio finansije.
I do sada se dešavalo da se novac za političke partije izvlači iz državnih preduzeća kroz donacije i slično, samo je to sada legalizovano smatra Vehid Šehić iz koalicije Pod Lupom. Dodaje da kapacitet CIK-a nije dovoljan da istraži finansijske tokove stranaka, niti je to u ovim političkim okolnostima moguće.
Vehid Šehić
Ovako se otvara mogućnost da javna preduzeća i ustanove mogu donirati političkim strankama, za mene je to neprihvatljivo. Moraće se ovdje nešto uraditi jer ne smije se na različite načine finansirati političke partije na različitim niovima vlasti, mislim an državni nivo, entitetski i Brčko. Ali teško je to u državi gdje nemate vladavinu prava gdje nemate poštivanja i viših zakona.
Podsjetimo, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je zakon kojim se ukida finansiranje političkih partija iz entitetskog i lokalnih budžeta. Svemu je prethodila odluka Visokog predstavnika da ukine finansiranje SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj. Dok vlast u Republici Srpskoj tvrdi da zakon odražava volju građana da se političke aktivnosti ne finansiraju javnim sredstvima, u opoziciji upozoravaju da se time urušava pravni poredak i otvara prostor za političku korupciju.