Konjic će od 29. augusta do 30. septembra biti domaćin 11. izdanja Festivala glumca BiH, koji i ove godine donosi presjek najboljih izdanja bosanskohercegovačkih teatarskih produkcija, a želja organizatora, Narodnog univerziteta Konjic, je da on u narednim godinama postane još veća platforma sa mnogo intenzivnijom razmjenom umjetnika i njihovih ostvarenja.
Prisjećajući se početaka i perioda osnivanja, direktor Festivala Benjamin Mušinović kazao je kako su od samog početka promišljali o onima koji su bit i suština piščevog djela, o glumcima, najbitinijim akterima dramsko-scenskog procesa.
Istakao je originalnost Festivala, koji je, kako je kazao, jedini primarno dao pažnju glumcima, navodeći kako je njegov cilj bio i ostao da bude jedinstven na karti kulturnih događaja.
Mušinović se prisjetio prijateljskog savjet glumca i tadašnjeg direktora Pozorišta mladih u Sarajevu Nermina Tulića, kojem je prije jedanaest godina došao u kancelariju i rekao da bi volio svom gradu “darovati“ najljepše trenutke uz profesionalne pozorišne predstave.
Pročitajte još
“Tada mi je rekao: imate Crnu Goru i Hrvatsku koji već godinama imaju festival glumca, pa vi se odvažite i napravite prvi bosanskohercegovački, a mi vam baš za taj premijerni dolazimo sa predstavom koja ponajbolje pokazuje svu magiju jednog glumca, njegovo znanje i umijeće. I uistinu prva predstava bi ‘Kokoška’ u režiji Admira Glamočaka i u produkciji Pozorišta mladih Sarajevo”, prisjetio se Mušinović.
Kaže kako, Festival glumca BiH u budućnosti vidi kao napredniji događaj u svakom smislu, koji će uz sve novitete i tehničke i produkcijske, olakšati dolazak ansambala sa većim dekorom nego što je to sada slučaj.
“Iskreno se nadam većim mogućnostima za priređivanje pojedinih sadržaja na open-air scenama jer Konjic je mjesto koje uz rijeku Neretvu ima jedinstvenu i najljepšu scenografiju za različita uprizorenja. Riječ je o kamenom mostu ‘Ćupriji’ koju trebaju osvježiti i na sebi svojstven način duhovno oplemeniti umjetnici i umjetnice”, naglasio je.
Jedan od zadataka ovog festivala jeste i stvaranje uvjeta za vlastitu produkciju, kao i koprodukcijske aranžmanima koje će nastojati ostvariti sa profesionalcima i talentiranim dramskim stvaraocima.
“Obzirom da slične i srodne ciljeve imaju festivali glumca u BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori, nadamo se značajnijim sinergijskim projektima i iskoracima u budućnosti”, dodao je direktor konjičkog festivala.
On je istakao kako razmjena iskustava sa glumcima i glumicama, najznačajnijim pozorišnim produkcijama, uveliko osnažuje i promovira Konjic.
“Naše nastojanje će i ove godine biti da posjetiocima koji uživaju u raftingu, posjećuju Titov bunker, Zavičajni muzej sa rodnom kućom Zuke Džumhura, UNESKO-ov Muzej drvorezbarstva, Festivala glumca BiH bude razlog više za produženi boravak u Konjicu”, istakao je Mušinović.
Ovogodišnja festivalska sezona donosi presjek najboljih izdanja bosanskohercegovačkih teatarskih produkcija, a oficijelni program predstavit će osam teatarskih sadržaja.
Program će otvoriti 29. augusta predstava “Gidionov čvor” Scene Mess, Pozorišta mladih Sarajevo i Udruženja Intermezzo.
U sljedećim danima slijede predstava Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru “Ženski razgovori±1”, komediju “Škrtac” ansambla Narodnog pozorišta Tuzla, te predstavu “Siročad” Bosanskog narodnog pozorišta Zenica.
Festival će ugostiti i Narodno pozorište Mostar s predstavom “Perzeide”, Pozorište mladih Sarajevo s komedijom “Večera budala”, ansambl Sarajevkog ratnog teatra –SARTR koji će predstaviti komad “Moj sin malo sporije hoda” i Banjalučko studentsko pozorište s dramskim komadom “Nakon predstave”.
“U off sadržajima ćemo kroz program “Kultura pamćenja” prirediti sadržaj posvećen Zlatku Đikiću, predstaviti izložbu “creAction” autora Amera Tikveše i Roberta Oroza, te obradovati sve mlade teatroljupce s predstavom “O nježnosti” u režiji Ines Pašić i u produkciji Pozorišta Lutaka u Mostaru”, navodi direktor Festivala.
Jedanaesti Festival glumca BiH bit će zatvoren koncertnim programom “Laka & bend“ na Velikoj sceni Narodnog univerziteta Konjic u ponedjeljak, 30. septembra.
I ove godine festivalske nagrade dodjeljuje jedini žiri – publika, a za laureate i laureatkinje ponosni vlasnici UNESKO-ovog priznanja “Konjički drvorezbari“ priređuju specijalne maske u drvetu.