Ekolozi dobili presudu u borbi protiv projekta koji ugrožava Neretvu!

Podijeli članak:

Okružni sud u Banjoj Luci poništio je građevinsku dozvolu za gradnju hidroelektrane “Dabar” u istočnoj Hercegovini na temelju procjene da bi njena izgradnja imala negativni utjecaj na okoliš a posebice na Neretvu kojoj bi zbog smanjenog dotoka slatke vode prijetilo zaslanjenje.

To je u petak, 30. augusta objavila nevladina udruga Aarhaus centar BiH koja je tužila Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS zbog rješenja kojim su odobrili je izgradnju infrastrukturnih objekata hidroelektrane “Dabar” d.o.o. Trebinje, na slivu rijeke Zalomke, u okviru projekta Gornji horizonti

Taj projekt osmišljen je kako bi se radi proizvodnje električne energije preusmjerili slivovi rijeka Zalomke, Bune, Bunice, Bregave koje se ulijevaju u Neretvu.

Stručnjaci za ekologiju godinama upozoravaju kako bi se time prouzročili nepopravljiva ekološka šteta i ugrožavanje biološkog minimuma ovih rijeka a izravne bi se posljedice osjetile u donjem slivu odnosno delti Neretve gdje bi, ostvari li se taj projekt, more prodiralo znatno dublje u korito ove rijeke bitno utječući na biljni i životinjski svijet ali i na poljoprivredu o kojoj ovisi taj kraj.

Sud u Banjoj Luci prihvatio je navode Aarhaus centra BiH kako je odluka o odobrenju gradnje hidroelektrane “Dabar” bila protivna važećim zakonima, uključujući i onaj o zaštiti okoliša te Aarhauskoj konvenciji čiji je potpisnik i BiH.

Procjena utjecaja na životnu sredinu, koja je temelj za izdavanje ekološke dozvole, nije bila adekvatno provedena, a ekološka dozvola izdana je prije nego što su potrebni istraživački radovi dovršeni.

Utvrđeno je i kako projekt Gornji horizonti krši odredbe najmanje tri međunarodne konvencije koje su usmjerene na očuvanje okoliša i zaštitu prirodnih staništa.

“Ova presuda predstavlja značajan korak u pravnom okviru zaštite okoliša, te šalje jasnu poruku da će se protiviti svakom pokušaju degradacije okoliša bez adekvatnih procjena i sudjelovanja javnosti”, stoji u izjavi Aarhaus centra BiH uz najavu kako će pravu borbu nastaviti i nastojati poništiti i preostale dozvole do sada izdane za Gornje horizonte.

Taj je projekt razmatran još u bivšoj Jugoslaviji i predviđa velike zahvate u slivu rijeke Trebišnjice u čijem bi se slivu gradilo čak sedam hidroelektrana i šest akumulacijskih bazena te niz kanala i tunela.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Britanski doktor Tim Spektor s King's Collegea u Londonu objasnio je zašto zamjena šećera...

“Dina 3” biće posljednji film Denisa Vilneva o Dini, ali on se nada da...

U moru bh. izbornih iznenađenja, stiže još jedno: kandidati koji se nalaze u pritvoru...

U mjestu Putovići sinoć oko 20:55 sati osoba Š.Š. (29) iz Zenice, izvršila je...

Mnoge škole diljem Europe uvode zabrane ili ograničenja na korištenje mobilnih telefona zbog zabrinutosti...

U sklopu 6. Sarajevo Festa dodijeljene su nagrade za kritički diskurs iz oblasti novinarstva....