Ekološki aktivisti traže hitno usklađivanje zaštite prirode u BiH s EU standardima

Podijeli članak:

prefix_Ekološki aktivisti traže hitno usklađivanje zaštite prirode u BiH s EU standardima
Na sastanku održanom u Sarajevu, predstavnici civilnog društva iz Bosne i Hercegovine uputili su snažan apel za hitno usklađivanje zaštite prirode u zemlji s evropskim standardima.

Sastanak, kojem su prisustvovali predstavnici 11 država članica EU, uključujući Njemačku, Italiju i Francusku, bio je fokusiran na implikacije Zakona o kritičnim sirovinama (Critical Raw Materials Act), međutim, diskusija je ukazala na ozbiljne nedostatke BiH u području zaštite životne sredine.

Dok evropski prosjek zaštićenog teritorija iznosi 26%, u Bosni i Hercegovini taj procenat iznosi svega 3%. Ekološki aktivisti su ocijenili ovaj podatak “alarmantnim i potpuno neprihvatljivim”. Posebnu pažnju izazvali su planirani projekti eksploatacije nikla i kobalta na Ozrenu te litijuma na Majevici, o čemu su govorili predstavnici lokalnih ekoloških organizacija koje su predstavljali Snežana Jagodić Vujić iz “Eko puta” Bijeljina, Tihomir Dakić iz “Centra za životnu sredinu” Banjaluka i Zoran Poljašević ispred ekoloških udruženja sa Ozrena “Ozrenski studenac” Sočkovac i “Gostilj Ozren” Boljanić.

Aktivisti su izrazili razočaranje pasivnim stavom EU prema zaštiti životne sredine u BiH. “Razumijemo globalne prioritete osiguravanja sirovina, ali smatramo da EU mora pokazati jednak interes za implementaciju standarda zaštite prirode u BiH”, naglasili su učesnici. Kao primjer, ukazali su na projekat rudnika u Varešu, gdje su koncesijske naknade ispod svih evropskih standarda, iznoseći tek 0,68% od prihoda.

Ekološke organizacije su posebno ukazale na kršenje Aarhuške konvencije u BiH. Promjene zakona, poput onih u Republici Srpskoj, isključuju lokalne zajednice iz odlučivanja, što otvara vrata koruptivnim praksama i ugrožava povjerenje građana. Aktivisti su pozvali EU da hitno reaguje i osigura usklađivanje domaćeg zakonodavstva s evropskim standardima.

Osim kritika upućenih domaćim vlastima, aktivisti su istakli problem djelovanja stranih kompanija koje koriste podjele u društvu za ostvarenje svojih interesa. “Takve prakse dodatno narušavaju bezbjednosnu situaciju i podrivaju naš rad na međuentitetskoj saradnji,” poručili su predstavnici OCD-a.

Ekološke organizacije zahtijevaju odlučno partnerstvo s EU u zaštiti prirode i jačanju standarda životne sredine. “Građani BiH se osjećaju napušteno u borbi za očuvanje svojih resursa, dok se čini da su domaće vlasti, strani investitori i međunarodni akteri svi na jednoj strani”, zaključeno je na sastanku.

Pitanje zaštite prirode u BiH postaje ključno ne samo za životnu sredinu, već i za povjerenje u evropske institucije. Vrijeme je da se riječi pretvore u konkretne akcije koje će zaštititi prirodu i osigurati dostojanstven život budućim generacijama.

(Gerila.info)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik poručio je da u RS pokreću postupak za...

Više desetina osoba stradalo je u nesreći u diskoteci u gradu Kočani u Sjevernoj...

U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa kišom...

Organska proizvodnja hrane bez štetnih hemikalija i ekološki prihvatljiva sve je popularnija u svijetu,...

Jedna žena obavila je vikend kupovinu, došla do blagajne i zatim ostala bez riječi....

Nastavlja se rast prosječnih primanja u Federaciji BiH, a posljednji podaci Federalnog zavoda za statistiku pokazuju kako je...