Global Citizen Solutions je napravio listu najboljih država za život penzionera, a Malta se našla na trećem mjestu, nakon Portugala i Španije.
Iako pripada skupini najmanjih zemalja na Starom kontinentu, Malta se može pohvaliti sve većim brojem novih stanovnika, posebno penzionera. A razlog nisu samo prelijepe plaže…
“Malta se može pohvaliti nevjerovatnim zdravstvenim sistemom, prihvatljivim cijenama nekretnina, fantastičnim poreznim olakšicama i poticajima, političkom stabilnošću, širokim spektrom mogućnosti za zabavu, idealnim vremenom tokom cijele godine i velikom populacijom koja govori engleski, između ostalog“, navodi se u izvještaju, prenosi Nova.rs.
Jedna od najsigurnijih država
Zemlja, koja se nalazi između Italije i Libije, ima nešto više od 530.000 stanovnika. Zbog lokacije u centralnom Mediteranu, kultura i tradicija Malte predstavljaju mješavinu koja odražava sjevernoafričke, evropske i bliskoistočne uticaje stoljećima. I iako je možda imala burnu prošlost, Malta je trenutno jedna od najsigurnijih država u Evropi, prema Svjetskoj banci.
Pročitajte još
Kao dodatna prednost, engleski je jedan od službenih jezika Malte pa privlači mnoge doseljenike i čini kulturnu asimilaciju i svakodnevni život lakšim.
Kao i većina evropskih zemalja, Malta pruža univerzalnu zdravstvenu zaštitu građanima i legalnim stanovnicima. Međutim, državljanima koji nisu iz EU-a potrebno je privatno zdravstveno osiguranje, čija godišnja stopa zavisi od faktora kao što su starost i zdravlje osobe, piše Travel and Leisure.
Niski troškovi
Troškovi života su također niži nego u određenim zemljama EU, s prosječnim mjesečnim budžetom od 2.600 do 3.000 dolara. Opcije stanovanja su različite, ali kako Malta predstavlja jednu od najgušće naseljenih zemalja na svijetu, većina ljudi živi u stanovima.
Pored toga, državljani koji nisu s Malte mogu dobiti odobren boravak u zemlji za manje od godinu dana ulaganjem najmanje 110.000 eura u nekretnine. Ovo im također daje pravo da putuju bez viza u sve zemlje EU i Schengena.