Drašković traži od RS raskid ugovora o privatizaciji Industrije alata i 31 milion KM

Podijeli članak:

prefix_Drašković traži od RS raskid ugovora o privatizaciji Industrije alata i 31 milion KM

 Kompanija „Swisslion“ Rodoljuba Draškovića ponudila je Vladi Republike Srpske sporazumni raskid ugovora o privatizaciji Industrije alata Trebinje uz uslov da im Srpska vrati 31,3 miliona KM koja su, kažu, uložili u IAT. Ako do toga ne dođe, ova kompanija pokrenuće međunarodnu arbitražu.

U „Swisslion grupaciji“ za CAPITAL su rekli da su prije petanestak dana dostavili dopis Vladi Republike Srpske u vezi sa Industrijom alata Trebinje, ali da do sada odgovor nisu dobili.

Tvrde da su oni svoje obaveze ispunili, odnosno da su za 1,5 miliona kupili državni kapital u Industriji alata, te da su u prvoj godini nakon privatizacije u fabriku investirali više od 17 miliona KM. Ogorčeni su i što privatizacija nije zatvorena ni nakon 17 godina, iako je rok bio pet.

„Dogovoreno je, sa tadašnjim premijerom Vlade RS Miloradom Dodikom, da Vlada izvrši finansijske obaveze po osnovu dugova za penzijsko i invalidsko osiguranje, poreze i druge naknade. Vlada, odnosno Milorad Dodik, izigrao je dogovor, te je teret ostao na Industriji alata“, navode iz „Swisslion Group“.

Dodaju i da su u januaru 2023. godine primili rješenje o prinudnoj naplati poreza.

„Rodoljub Drašković je, u ime i za račun IAT-a, uplatio sedam miliona KM, čime su izmirene sve obaveze po osnovu poreza, doprinosa i ostalih naknada iz perioda pre privatizacije“, navode u ovoj grupaciji.

Pitanja o poreskim dugovanjima koje je Swisllion IAT imao uputili smo i Poreskoj upravi RS, ali do objavljivanja ovog teksta odgovor nismo dobili. Osim njih, već treći dan, bez komentara je IRB Republike Srpske.

Iz Vlade Republike Srpske se do sada nisu oglašavali, a ministar privrede Vojin Mitrović kaže da je prava adresa za ovo pitanje Investiciono razvojna banka Republike Srpske.

“Meni je preko kabineta Predsjednika RS stigao zahtjev da se zemljište na kome pravo korištenja ima Industrija alata Trebinje, pretvori u pravo svojine jer gospodin Drašković na tom mjestu planira graditi objekte”, rekao je za CAPITAL Mitrović.

Mitrović dodaje da ne želi govoriti ko je u pravu Drašković ili IRB, ali da vjeruje da treba postići dogovor. Kompleksno je pitanje, koje se mora analizirati kaže Mitrović, dodajući da detalje ne zna, kao ni to da li se neko od vlasti iz Republike Srpske susretao sa Draškovićem.

“Nemam informaciju, sa mnom nije bilo zahtjeva za sastanak, jer nisam apsolutno nadležan. Da je bilo zahtjeva za sastanak sa nama, mi bismo sigurno pristali i uputili na pravu adresu”, zaključio je Mitrović.

Uslovi Swisslion Group za sporazumni raskid

Swisslion Group traži sporazumni raskid ugovora o privatizaciji, ali uz određene uslove i to:

Vraćanje ugovorene i isplaćene kupoprodajne cijene  od 1,5 miliona km sa zakonskim zateznim kamatama

Vraćanje 5,5 miliona KM uplaćenih za povezivanje staža radnicima prije privatizacije sa zakonskim zateznim kamatama.

Vraćanje iznosa investicionog ulaganja od 17,3 miliona KM sa zateznim zakonskim kamatama

Vraćanje Rodoljubu Draškoviću sedam miliona KM sa zakonskim zateznim kamatama, za izvršene obaveze IAT-a prema Poreskoj upravi.

U međuvremenu, Swisslion IAT je zakazao vanrednu Skupštinu akcionara za 14. oktobar, na kojoj bi se, između ostalog, trebalo glasati o vraćanju prvobitnog imena Industije alata, te otkazu trenutnog Upravnog odbora i imenovanju novog.

Osim potraživanja vezanih za Fabriku alata, iz Draškovićeve grupacije kažu da imaju samo još jednog dužnika.

„Ostaje jedini dužnik Nedeljko Elek, blizak saradnik Milorada Dodika, koji je za njega garantovao da će redovno izmirivati dugove za kupljenu robu, u visini od 8,1 milion KM. Dug Nedeljka Eleka se neće oprostiti, kao ni zatezne zakonske kamate, sve do izmirenja duga“, naveli su iz Swisslion Group.

S druge strane, Elek kojeg smo takođe kontaktirali, kaže da ne zna o kakvom novcu se radi. Dodaje da dugo nije bio u kontaktu sa Draškovićem, ali da su ranije sarađivali, preko preduzeća čiji vlasnik više nije.

U ovoj grupaciji kažu da ostala Draškovićeva preduzeća u BiH uspješno posluju i ostvaruju svoje ciljeve, te ih ne dotiče spor oko IAT-a.

Inače, Drašković je u više navrata prozivao vrh Republike Srpske i prijetio napuštanjem RS, a posljednju takvu najavu imao je nedavno kada je saopštio da odustaje od svih daljih investicija u Hercegovini i predaje Gradu Trebinju svoju zadužbinu “Hram nauke i umjetnosti te da je helikopterom napustio Hercegovinu.

 

 

(CAPITAL: Aleksandra Tolj Ružić)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Razgovarali smo s Dominikom Raškajem, PR marketing menadžerom za Posao.hr i Boljiposao.com u Bosni...

Tamara Lapadatović (35) iz Srbije izgubila je život u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila...

Finski hokejaš Janne Puhakka je pronađen mrtav u svom domu u Henttaa Espoou, a...

U složenom svijetu poreskih propisa, pitanje povrata poreza često izaziva nedoumice među građanima Bosne...

Da građani u BiH loše žive i da im je sve teže preživjeti mjesec, nije novost jer to pokazuje...

Temu je kineska kompanija koja je osvojila online tržišni prostor. Temu je, podsjetimo, najpopularnija...