Dramatično pismo međunarodnih ekologa Nikšiću zbog velikog zagađenja u Tuzli

Podijeli članak:

FIAN International, međunarodna nevladina organizacija sa sjedištem u Ženevi u saradnji sa Udruženjem Aarhus Centar u BiH uputila je pismo premijeru FBiH Nerminu Nikšiću u kojem ga upozorava na katastrofalan utjecaj termoelektrana na ugalj na životnu sredinu, ali i ljudska prava u BiH.

U pismu upućenom federalnom premijeru posebno skreću pažnju na tuzlansko područje, gdje su, kako tvrde, kontaminirana voda i usjevi.

-Zagađenje je izazvano termoelektranama na ugalj, a glavni je uzrok respiratornih bolesti, alergija, raznih vrsta karcinoma i drugih teških zdravstvenih posljedica.

Tuzla ima najveću površinu u zemlji koja je kontaminirana eksploatacijom uglja, a gdje je degradirano 4.400 hektara zemljišta i 4.417 hektara šumske vegetacije. Termoelektrana Tuzla – izgrađena između 1959. i 1978. godine kojom upravlja Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) u javnom vlasništvu – glavni je izvor zagađenja zraka u BiH – upozoravaju iz ove međunarodne organizacije.

U pismu detaljiziraju da su poremećeni tokovi rijeke Spreča i Šikuljačke rijeke, gdje je potrebno dislocirati čak 20 sela. Četiri bloka Termoelektrane Tuzla, kako ističu, sagorijevaju 3,3 miliona tona uglja godišnje što ih čini glavnim uzrokom zagađenja zraka u BiH.

Reakcija vlasti nije adekvatna

Nadalje, ističu da više od 1.300 slučajeva prerane smrti u Tuzli mogu se pripisati zagađenjem zraka. Navode i da su mnoga djeca pogođena bolestima poput astme i bronhitisa. Uprkos svemu ovome, naglašavaju, i dalje se se diskutuje o novom bloku gdje je potpisan ugovor s kineskim investitorima. Sudbina odluka koje su donesene u prošlosti i dalje još nije jasna.

Podsjećaju i da vlasti nisu adekvatno reagovale na uzroke zagađenja zraka i devastaciju prirodnih resursa, iako je BiH obavezna slijediti UN-ovu rezoluciju koja nalaže čist, zdrav i održiv okoliš kao i mnoge druge sporazume.

Tako se u pismu od Nikšića traži da osigura izradu i implementaciju mjera kojim bi se prevenirale negativne posljedice eksploatacije uglja, kao i niz drugih mjera koje možete pročitati u pismu na ovom LINKU.

 

 

(Fokus.ba)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

U složenom svijetu poreskih propisa, pitanje povrata poreza često izaziva nedoumice među građanima Bosne...

Da građani u BiH loše žive i da im je sve teže preživjeti mjesec, nije novost jer to pokazuje...

Temu je kineska kompanija koja je osvojila online tržišni prostor. Temu je, podsjetimo, najpopularnija...

Bend ZAR objavio je svoj novi album “Žurim” sa deset novih pjesama, sa kojima...

Domaćica, majka, radna snaga u kući i na njivi. Za njih nema odmora, niti...

Na području naselja Stipanići pored Tomislavgrada pripadnici PU Tomislavgrad u saradnji s pripadnicima PU...