Zbog članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića i Željka Komšića koji traže da EUFOR asistira pri hapšenju predsjednika Republike Srpske, reagovala je predsjedavajuća Željka Cvijanović koja je o tome, zbog preglasavanja, informisala šefa Delegacije Evropske unije i komandanta EUFOR-a. U međuvremenu, SIPA i danas, u opsežnoj akciji, djeluje neometano na teritoriji ovog entiteta, ali predsjednika RS Milorada Dodika ne hapsi. Dok je ova akcija i dalje neizvjesna, prvi čovjek RS poziva na dijalog.
Ako druga dva člana ne odustanu od svog stava da EUFOR asistira u hapšenju predsjednika Republike Srpske, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u NSRS tražit će zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, najavila je.
Rješenje za aktuelnu političku krizu vidi u unutrašnjem dijalogu, dok u međuvremenu, niko ne zna hoće li i kada doći do Dodikovog hapšenja zbog čega nema ni pozitivnog zaključka, koji sa sobom nosi evropska zastupnica Tineke Strik, nakon trodnevne radne posjete BiH zbog prikupljanja informacija za Godišnji izvještaj Evropskog parlamenta.
“Zemlja se suočava s dubokom sigurnosnom krizom zbog kontinuiranih nezakonitih djelovanja Milorada Dodika. Ovo bi moglo prerasti u krizu vladavine prava ako on ne bude brzo uhapšen. Stoga je od ključne važnosti da EUFOR bude spreman zaštititi SIPA-u tokom Dodikovog hapšenja”, istakla je Strik.
Pročitajte još
Iako Dodika ne hapsi SIPA je, itekako, aktivna u RS. U opsežnoj akciji u Banjaluci uhapšeno je osam osoba zbog sumnje na trgovinu ljudima. Uz asistenciju MUP-a RS iako joj je odlukama NSRS zabranjeno djelovanje na teritoriji RS.
“Svi drugi mogu biti uhapšeni, osim političara. I to je ključni problem čitave ove zavrzlame. Imamo situaciju u kojoj ljudi iz pravosudnih institucija nisu bili spremni da se drže slova zakona i da djeluju po zakonu i vlastitoj savjesti. Svaki sudac ili tužilac zazire od toga šta će biti sutra. Svako od njih bi da zadrži svoje pozicije”, mišljenja je novinar Željko Raljić.
A Dodik bi, u međuvremenu, ponovo da pregovara pozivajući sve političke predstavnike u BiH na dijalog. Dok je zbog njegovih poteza pojačana diplomatska ofanziva evropskih zvaničnika na BiH koji ponavljaju svoju podršku ustavnom poretku BiH, ove poruke, sudeći prema objavama na platformi “X” podržava. Ali, ne i onaj ustavni poredak koji je nametnuo Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH. Stoga će, najavljuje, ako se njegove odluke ponište, ustupke napraviti i RS.
“U tom slučaju Republika Srpska je spremna da na određeno vrijeme zamrzne zakone koje smo nedavno donijeli u Narodnoj skupštini. Hoćemo da damo šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam. Kako se dogovorimo, tako će nama biti. Ne nekima drugima”, naveo je Dodik.
Jasno je da se Dodik, pod svaku cijenu, pokušava nagoditi, grubo ponižavajući institucije RS, smatra predstavnik opozicije u RS, Nebojša Vukanović.
“Milorad Dodik je kapitulirao, istakao bijelu zastavu i ponizio NSRS, ali i ostale institucije RS, nudeći povlačenje spornih zakona, zauzvrat da dobije neke lične ustupke. Vidimo da je jako uplašen i kroz tu prizmu treba tumačiti i ponašanje Željke Cvijanović, koja još nije uložila veto, ali vidjet ćemo da li će zatražiti posebnu sjednicu kako bi zaustavila druga dva člana Predsjedništva BiH”, stava je Nebojša Vukanović, predsjednik Liste za pravdu i red.
Na Dodikove pozive, odranije poznatim tonom, reagovali su i poslanici stranaka Trojke.
“Jedini razgovor koji Dodik može imati je sa predstavnicima pravosuđa na temu njegove bezuvjetne predaje. Danas, osim Dodika i njegovih marioneta, niko ozbiljan ne gaji iluziju da umjesto poštovanja pravosudnih i sigurnosnih institucija i podrške njihovom radu treba pregovarati sa bjeguncem”, jasni su bili iz stranaka Trojke.
Da je pravosuđe u krizi pokazuje i potez dugogodišnjeg tužioca Dubravka Čampare koji je podnio ostavku. Za N1 je potvrdio da je tražio razrješenje od 1. maja, ali o razlozima nije želio jer su privatne prirode. Važno je podsjetiti da je Čampara bio dio tužilačkog tima koji je nedavno formiran, a koji se bavi istragom protiv Milorada Dodika, predsjednika RS, Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine RS i Radovana Viškovića, premijera RS. U međuvremenu je, odlukom glavnog državnog tužioca, prebačen na odjeljenje za borbu protiv terorizma. I dok jedni tvrde da se radi o najvećoj političko-sigurnosnoj krizi, nastavljene su aktivnosti o Nacrtu ustava Republike Srpske.
“Uvijek smo spremni da ono što tvrdimo da narod misli provjerimo na referendumu i to ukoliko pomenuti faktori smatraju da bi odluka u Narodnoj skupštini bila plod nekakvog političkog trenutka, uvijek možemo to da provjerimo kod našeg naroda”, poručio je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS (NSRS).
Kada se sve sabere i oduzme “znamo da ništa ne znamo”. Kao ni to hoće li doći do ranije najavljene prekompozicije vlasti na državnom nivou. Iako je danas u Banjaluci trebao biti održan sastanak predstavnika HDZ-a BiH, Trojke i opozicije u RS, prolongiran je za narednu sedmicu, tvrdi opozicija.
Ni jučer u Mostaru, tokom sastanka predstavnika HDZ-a BiH i Trojke, odnosno, predstavnika vlasti na nivou Federacije BiH, također, nije bilo riječi o novoj koaliciji, niti o ovom sastanku, potvrdio je Dragan Čović, lider HDZ-a BiH koji je zagonetno rekao da ne zna o kakvom se sastanku radi.