Međunarodni je dan pismenosti, a pismenost je preduvjet za učenje i širenje znanja, vještina, stavova i vrijednosti u održivim društvima. U BiH političke elite godinama zanemaruju obrazovanje, a koliko se umjesto pismenosti cijeni nepismenost pokazuje činjenica da se među zadnjim tačnim podacima još uvijek koristi popis stanovništva sačinjen prije jedne decenije.
Danas okvirno znamo da je svaki drugi učenik u BiH funkcionalno nepismen. I mladi su svjesni da u digitalnom svijetu, na ulici, ali i u učionici vlada opća nepismenost.
Razgovarali smo sa njima.
“Kao učenica osmog razreda osnovne škole koja se koristi društvenim mrežama moram priznati da se često susrećem s drugarima i drugaricama koji se ne pridržavaju pravopisnih pravila”, ističe nam jedna od sagovornica.
Pročitajte još
“Većinom počinju rečenice sa malim slovima, imena pišu malim slovima, nema tačke i zaraza”, nastavljaju se odgovori.
“Naša generacija je dosta izložena vulgarizmu i uličnom govoru, kad odemo na trening dosta se čuje nepravilnosti ili u školi čak”, primjetili su.
“Mislim da pravopis gradi veliku sliku o nama i da je bitan zato što ukazuje koliko smo obrazovani i koliko smo usvojili gradivo iz škole”, ističu neki od mladih sagovornika N1.