Search
Close this search box.

Deset biznisa koje je moguće pokrenuti sa 5.000 eura

Podijeli članak:

Tri su ključne prepreke koje stoje pred svakim potencijalnim preduzetnikom. Jedna od njih je ideja čime se baviti i koji biznis pokrenuti. Drugi je obezbjeđivanje finansija jer banke nisu spremne da finansiraju potpune početnike tako da su prijatelji i rodbina vjerovatniji izvor sredstava (osim ako nemate ušteđevinu ili nešto da prodate). Treća i možda najteže rješiva barijera je strah od neuspjeha koji mnoge sputava da naprave taj najvažniji korak i upuste se u poslovnu avanturu.

Probaćemo da pomognemo rješavanju prve dvije prepreke.

Izdvojili smo 10 potencijalnih biznisa za čije bi pokretanje bilo dovoljno do 5.000 eura.

Donosimo i listu ideja koji bi biznisi bili ostvarivi sa tim novcem, a da početak ne bude najteži dio nove ili prve poslovne priče.

Kod treće prepreke možemo da vas ohrabrimo i posavjetujemo da pogledate primjere preduzetnika u nekim drugim kulturama, pogotovo u razvijenim zemljama. Probajte da gledate na eventualni neuspjeh kao na šansu da izvučete pouke i budete uspješniji već u narednom pokušaju, poručuju savjetnici za preduzetništvo. Primjera radi, preduzetnici u SAD koji su jednom ili više puta bili neuspješni prije će dobiti finansiranje u odnosu na novajlije, jer investitori razumiju da su ih poslovni promašaji ojačali i donijeli neko novo iskustvo.

Ovo su biznisi do 5.000 eura:

Freelance usluge: Frilens biznis bio bi najpogodniji za sve koji su vješti u pisanju ili poznaju dizajn, programiranje, marketing ili neku drugu sličnu oblast. Ovdje bi najviše sredstava u okviru skromnog budžeta moglo da se usmjeri u izradu sopstvenog veb sajta, opremu (npr. računar i softver) i eventualno neke dodatne alate u zavisnosti od toga iz koje ste profesije.

Konsultantske usluge: Slično kao i kod frilens poslova, najveći dio novca bilo bi potrebno uložiti u sopstvenu promociju. S druge strane, konsultantske usluge manje su vezane za izradu konkretnog proizvoda i podrazumijevaju iskustvo u određenoj industriji. To je najčešće znači pružanje usluga poslovnog savjetovanja, finansijskog planiranja, podrške u upravljanju zaposlenima i dr.

Edukativni kursevi ili radionice: Još jedan biznis koji zahtjeva stručnost u određenoj oblasti. Omogućava da organizujete kurseve bilo onlajn ili u prostorijama klijenta što će smanjiti potrebu za velikim početnim ulaganjima.

Onlajn prodavnica: Sredstva za ovaj biznis potrebno je uložiti u razvoj e-trgovine. Moguće je fokusirati se na prodaju sopstvenih proizvoda ukoliko postoje, povezati se sa onima koji imaju šta da ponude ili se upustiti u dropshipping koji je jednostavniji jer ne zahtjeva skladištenje robe. Takođe i asortiman može da bude raznovrstan, a ono što može da vas izdvoji je prodaja unikatnih proizvoda, rukotvorina, starih predmeta i dr.

Kiosci sa hranom: Iako zahtjeva veća ulaganja nego prethodni prijedlozi, prodaja hrane je nešto što može da bude uspješan biznis, ali bi bilo dobro izdvojiti se i drugačijom hranom u odnosu na konkurenciju. Početno ulaganje može da pokrije opremu, dozvole i prve zalihe.

REUTERS/Maxim Shemetov

Fotografija i video produkcija: Za 5.000 eura može da se kupi ozbiljna, profesionalna oprema bilo da je riječ o fotografiji ili video produkciji. To je već pola puta do kvalitetnog proizvoda, a ono što je kod ovog zanimanja pogodno jeste što su i tarife koje možete naplatiti prilično „rastegljive“ u zavisnosti od vrste posla (rođendani, vjenčanja, korporativni događaji…) pa je i mogućnost dobre zarade veoma izražena.

Zdravlje i fitnes: Zdrav život i vježbanje su danas za mnoge prioritet. Ukoliko ste i vi sličnih sklonosti možete da osmislite i držite programe personalnih treninga. Ti kursevi mogu biti onlajn što će smanjiti troškove ili se može iznajmiti i opremiti dovoljno kvalitetan prostor za uspješan početak.

Baštovanstvo i pejzažni dizajn: Ovo je zanimanje koje će postajati sve traženije kod nas, posebno u velikim gradovima gdje niču novi stambeni kompleksi sa veoma uređenim zelenim površinama koje je potrebno redovno održavati. Takođe, baštovani su potrebni i vlasnicima luksuznijih kuća. Ukoliko volite da radite na otvorenom možda je vrijeme da se specijalizujete za ovu oblast i uložite vaših 5.000 eura u nabavku kvalitetne opreme.

Rukotvorine: Ručno izrađeni proizvodi su uvijek na cijeni i uvijek imaju višu cijenu zbog količine vremena i truda koje je potrebno uložiti, ali i kvaliteta koji se na taj način postiže. To ne moraju da budu stari zanati. Danas se ovim biznisom bave i oni koji su vješti u pravljenju nakita, svijeća, sapuna, keramike i sličnih proizvoda.

Usluge za kućne ljubimce: Kao i mnogi poslovi sa ove liste, pružanje usluga za kućne ljubimce ne zahtjeva previše ulaganja. Međutim, čuvanje i šetanje ljubimaca nije jedina moguća usluga koju možete pružati. Isplativi mogu biti treninzi za ljubimce ili prodaja specijalizovane hrane i opreme za životinje.

Bez obzira na to za koji se biznis odlučite, prije ulaska u poslovne vode potrebno je da se napravi detaljna lista potencijalnih troškova i uradi, makar okvirna, analiza tržišta odnosno potencijalne konkurencije koja se bavi sličnim poslom, i procijeni koliki bi mogli biti potencijalni prihodi.

 

 

(Forbes BiH)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Ceremonija zatvaranja Paraolimpijskih igara u Parizu upriličena je večeras na Stadionu Francuske (Stade de...

Potreban je dobar san kako bi tokom dana uspjeli održati koncentraciju i bili odmorni...

Bosna i Hercegovina bi mogla osigurati dodatnih gotovo pola milijarde maraka poreznih prihoda ako...

Defanzivac njemačkog HSV-a Dennis Hadžikadunić nije bio u konkurenciji za utakmicu protiv Nizozemske, a...

Iako je veći dio nedjelje prošao mirno i sunčano, sa zapada Evrope dolazi naoblačenje...

Hrvatski pustolov i travel bloger Kristijan Iličić danas je putem svog Instagram profila napokon...