Da li znate za bamiju iz Brčko distrikta BiH?

Podijeli članak:

jajce-online_Da li znate za bamiju iz Brčko distrikta BiH?

Agencija za bezbjednost hrane Bosne i Hercegovine kategorisala je bamiju s područja Brčko distrikta BiH oznakom geografskog porijekla “Bamija iz Brčko distrikta BiH“, a certifikati su i zvanično uručeni proizvođačima iz Brčkog, koji važe za najveće proizvođače bamije na Balkanu.

Brčanska bamija dobila je oznaku geografskog porijekla, čime se pridružila listi od oko 20 proizvoda u Bosni i Hercegovini koji imaju ovaj važan certifikat.

DRAGAN BRENJO, Agencija za sigurnost hrane BiH

Imamo sa svih regija te proizvode i oni promovišu svoje krajeve i nekako su prepoznatljivi u svojim krajevima ali šta je sada dobio s ovim, dobio je vidljivost u drugim krajevima, mnogi dijelovi u bih nisu znali da je brčko prepoznatljiv po bamiji do sada.

Bamija se na području Brčko distrikta uzgaja na oko 10 hektara površina, a njenim uzgojem se aktivno bavi oko 30 proizvođača. Za Ševku Karamovića, koji se već više od tri decenije bavi proizvodnjom bamije, ovo je značajan korak.

ŠEVKO KARAMOVIĆ, proizvođač bamije

Proizvodnja je zahtjevna i počinje samom pripremom zemljišta od aprila do maja, u maju sijemo, nakon mjesec dana kreće berba i onda se mora biti prisutno kod kuće

Brčaci su jedni od najvećih proizvođača bamije na Balkanu, a dobijanjem oznake geografskog porijekla za brčansku bamiju otvaraju se i nove mogućnosti.

SAVO LUKIĆ, predsjednik Udruge “Voćni klub” Brčko

Sljedeći korak će biti bamlja će biti prepoznata u Briselu. Brčanska bamija se sva proda na kućnom pragu, mi uopšte namamo problema sa prodajom, posebno sada sa ovom oznakom dobili smo potrvrdu države da imamo potencijal i znanje koje je više od 100 godina.

Podršku obećavaju i nadležni.

DAMIR BULČEVIĆ, predsjednik Skupštine Brčko distrikta

Moramo se potruditi da kroz podsticajnu politiku vodimo računa o tome da ove vrste zaštitimo na neki način i podstičemo na dodatan način.

Oznakom geografskog porijekla predviđena standardizovana proizvodnja bamije na području Distrikta, kao i da se proizvodi ručno i niže u nizove do 1,2 metra na posebnom pamučnom koncu .

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine danas održava sjednicu, a u pauzi...

Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (SSSBiH) saopćio je da “naša ekonomija ne može...

Serija spornih zakona koje posljednjih sedmica donose vlasti Republike Srpske aktuelizirana je najavom formiranja...

Kalendarski proljeće nastupa 20. marta u 09.01 sati i traje do 21. juna do...

Maskirani napadač pucao je jutros u Zagrebu na na Roberta Palića, preduzetnika i višestrukog...

“Da mogu, sutra bih ga odjavio”, razočarano kaže Muamer Čaušević iz sela Voljice kod Gornjeg Vakufa...