Da li vozači kod kojih policija utvrdi drogu u krvi mogu i krivično odgovarati?

Podijeli članak:

jajce-online_Da li vozači kod kojih policija utvrdi drogu u krvi mogu i krivično odgovarati?

Nova akcija Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo usmjerena na testiranje vozača na drogu, s obzirom na to za prisustvo droge u krvi vozača predviđa prekršajne kazne odnosno isključivanje iz saobraćaja, nametnula je određene dileme.

Budući da se u Krivičnom zakonu FBiH posjedovanje droge tretira kao krivično djelo, za koje se prema članu 239. tog zakona predviđa kazna zatvora do jedne godine, portal Fokus.ba se obratio MUP-u KS za dodatna pojašnjenja.

Šta sada kažu iz MUP-a

MUP KS je, naime, u svojoj kampanji od prije dvije godine usmjerenoj protiv konzumacije droga naveo sljedeće:

“Ne zaboravi: Konzumacija, posjedovanje ili distribucija narkotika je ozbiljno krivično djelo. Kada te uhvate s drogom, imat ćeš zakonske posljedice koje uključuju visoke kazne, policijski dosije i zatvorsku kaznu”.

Sada povodom nove akcije MUP-a upitali smo ih: Da li će se osoba koja vozi, a u krvi ima prisustvo nekog narkotičkog sredstva, kažnjavati samo prekršajno?

Letak MUP-a KS

Iz sarajevske policije su nam kazali da će se vozač kazniti u skladu sa odgovarajućim odredbama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, kao i Zakona o prekršajima FBiH.

“U članu 173. Zako o bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH propisano da vozač koji je u tolikoj mjeri umoran ili bolestan, ili je u takvom psihičkom stanju da je nesposoban za bezbjedno upravljanje vozilom, kao i vozač pod dejstvom opojnih droga ili drugih opojnih sredstava ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije i za vrijeme vožnje, ne smije upravljati vozilom u saobraćaju na putu, dok je Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira Kantona Sarajevo, zabranjeno na javnom mjestu uživati opojnu drogu i psihotropne supstance (član 8. stav (5) tačke i)”, pojašnjavaju iz MUP-a KS.

Droga i vožnja

Iako nismo dobili decidan odgovor na naše pitanje, možemo zaključiti da u cjelokupnoj zakonskoj legislative koja tretira pitanje korištenja droga ima nedorečenosti. Naime, Krivični zakon FBiH decidno propisuje krivičnu odgovornosti – ali ako vas pri konzumaciji droge uhvati policija, što se navodi i u pomenutoj kampanji MUP-a KS od prije dvije godine.

Za one koji su koristili drogu i sjeli za volan, nakon što budu zaustavljeni slijede prekršajne kazne, oduzimanje vozačkih i sl. Krivične odgovornosti za samu konzumaciju nema jer policija ih nije uhvatila pri konzumaciji droge. Dakle, prema našem trenutnom zakonodavstvu, nadrogirana osoba treba prouzrokovati saobraćajnu nesreću sa određenim posljedicama po život ljudi da bi krivično odgovarala u skladu sa zakonom koji propisuje ovu vrstu krivične odgovornosti.

Iz MUP-a KS ističu da će policijski službenici Uprave policije unaprijed provoditi navedene propise, te prema počiniocima prekršaja preduzimati zakonom predviđene mjere i radnje. Otkrivaju nam da je od početka korištenja navedenih uređaja evidentirano 15 vozača kod kojih je utvrđeno prisustvo opojnih droga ili drugih opojnih sredstava.

“Nabavka ovog uređaja, osim korištenja u svrhu preduzimanja represivnih mjera, ima i svoj značajan doprinos kada su u pitanju preventivne mjere, tj. da se kod nesavjesnih vozača stvara percepcija o mogućnosti kontrole u saobraćaju putem uređaja za indikaciju droga”, naglašavaju za Fokus.

Riječ eksperta

Diplomirani inženjer saobraćaja i sudski vještak Mirzet Sarajlić za Fokus govori da će ovakve kontrole svakako odvratiti konzumente opojnih sredstava da voze na saobraćajnicama jer će postojati određene kontrole. Upitali smo ga da li “uhvaćene osobe” sa drogom u krvi” treba kažnjavati krivično ili prekršajno.

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

“Prisustvo alkohola u krvi vozača spada u prekršaj u saobraćaju a droga se u gotovo svim odredbama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH spominje zajedno sa alkoholom. Na primjer u članu 224 stoji: “Ovlašćeno lice na licu mjesta privremeno će oduzeti vozačku dozvolu i isključiti iz saobraćaja vozača kojeg zatekne da upravlja vozilom ili da pokušava da upravlja vozilom ako je očigledno da je vozač u takvom psiho-fizičkom stanju (umor, bolest, dejstvo opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije i za vrijeme vožnje) da nije sposoban bezbjedno da upravlja vozilom”. Nisam detaljnije upoznat u krivičnu odgovornost kad je u pitanju tretiranje vozača, međutim opće je poznato da ona postoji s obzirom da je samo konzumiranje i posjedovanje droga zakonom zabranjeno” – rekao je Sarajlić za Fokus.

 

 

 

(Fokus.ba)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Osnovni sud u Bijeljini potvrdio je optužnicu protiv J.P. zbog nasilja nad nevjenčanom suprugom...

Tužna srca javljamo da nas je napustila Vesna Ljubez. Našoj sugrađanki neka je vječni...

Tužna srca javljamo da nas je napustila Arijana Začiragić Ljuca. Našoj Arijani neka je...

Bosna i Hercegovina, zemlja s bogatom tradicijom ručne izrade, zanata i običaja, danas se...

Iako ponekad možda ne izgleda tako, među nama još uvijek ima veoma dobrih i...

Kazne za kršenje Pravilnika o zabrani pušenja u Federaciji Bosne i Hercegovine počet će...