Crveni meteoalarm na snazi je do danas i važi za cijeli prostor Bosne i Hercegovine. Ljekari i nadležne institucije izdali su upute kako se ponašati dok su ekstremno visoke temperature. Provjerili smo kako se građani nose sa ovim uslovima, gdje je najbolje potražiti spas od vrućine?
Preporuke o ponašanju tokom ekstremno visokih temperatura su na snazi još od početka toplotnog vala, jedna od njih je da bi općine na određenim lokacijama trebale osigurati besplatnu vodu za piće iz cisterni, poslodavci dozvoliti ležerniju odjeću, a radno vrijeme prilagoditi. A savjeti ljekara su jasni.
ALEKSANDAR ĐURIĆ, doktor medicine, Dom zdravlja Bijeljina
Pročitajte još
“Aktivnosti ukoliko je moguće obavljati u ranim jutarnjim satima. Najvažnije je rehidracija odnosno nadoknada tečnosti, garderoba može da bude svjetlije boje, šešir, neke kreme zaštitne.”
VEDRAN ZUBIĆ, profesor geografije
“Meteopatija upravo jeste problem usporenog metabolizma prilikom ovakvih atmosferskih stanja. Ako tražimo hlad onda neka to bude prirodni šumski hlad a nikako neka tenda. One vas spase od direktnog sunčevog zračenja ali ne i od radijacije.”
Kao najbolji spas od vrućina mnogi su pronašli u šumskom hladu i planinskom zraku. Popodnevni odmor nakon posla ili duži boravak na planini česta je opcija mnogih bosanskohercegovačkih građana, ali i turista koji ovih dana dolaze na Trebević iz cijelog svijeta. Ima i onih koji su svoj ured preselili u rad u prirodi.
AIDA TERZIĆ, direktorica hotela
“Ako ću vam reći da je visoka sezona upravo ovaj period jula i auguista onda možete zaključiti da nije samo more rezervisano za ovaj ljetni odmor.”