Civilni sektor pogođen Trumpovom odlukom, NVO u BiH bez odgovora

Podijeli članak:

prefix_Civilni sektor pogođen Trumpovom odlukom, NVO u BiH bez odgovora

Kako će se naredba o suspenziji pomoći SAD-a na 90 dana odraziti u Bosni i Hercegovini, teško je prognozirati, ali je izvjesno da su svi projekti finansirani iz ovih sredstava u našoj zemlji zaustavljeni. Za to vrijeme zid šutnje u nevladinim organizacijama.

S novom američkom administracijom uslijedio je i zaokret politike, u fokusu koje je Amerika na prvom mjestu. U skladu s naredbom predsjednika Donalda Trumpa, sva pomoć SAD-a u narednih 90 dana bit će stopirana radi revizije.

“Predsjednik Trump je vrlo jasno stavio do znanja da sve što radimo u Vladi, ali posebno u State Departmentu, mora biti opravdano odgovorom na jedno od tri pitanja: Da li nas to čini jačima? Sigurnijima? Uspješnijima? Ako ne, nećemo to učiniti”, poručio je Marco Rubio, državni sekretar SAD-a.

A izdašna američka pomoć u Bosni i Hercegovini preko Američke agencije za međunarodni razvoj bila je usmjerena na projekte demokratizacije društva, vladavine prava, borbe protiv korupcije. Iz USAID-a podsjećaju na stav državnog sekretarijata:

“Predsjednik Trump je jasno izrazio da Sjedinjene Države više neće dijeliti novac bez ikakve koristi za američki narod. Ponovna procjena i usklađivanje pomoći zarad vrijednih poreskih obaveznika nije samo ispravan postupak, to je moralni imperativ. Sekretar s ponosom štiti američke investicije s namjernom i razumnom procjenom toga kako se sredstva pomoći troše u inostranstvu.

Kako će se naredba o suspenziji pomoći SAD-a na 90 dana odraziti u Bosni i Hercegovini teško je prognozirati, ali izvjesno je da su svi projekti finasirani iz ovih sredstava u našoj zemlji stopirani. Za to vrijeme zid šutnje u nevladinim organizacijama. “Ovdje civilni sekt…

Samo prošle godine za finansiranje administracije i programe pomoći u Bosni i Hercegovini je potrošen gotovo podjednak iznos. Zato ne čudi da većina onih čiji je rad finansiran ovim sredstvima sa strepnjom očekuju rezultate revizije.

“Prošle godine je 39 miliona dolara potrošeno u Bosni i Hercegovini od strane agencija američke vlade. Od toga je 14-15 miliona otišlo na administraciju vezanu za implementaciju projekata i 14 miliona na programe pomoći nevladinim organizacijama, a infrastruktura je manje od dva miliona dolara”, navodi Reuf Bajrović, potpredsjednik Američko-evropske inicijative.

“Ovdje civilni sektor nema neku vrstu pomoći da može da opstane nekoliko mjeseci ili godinu bez takve vrste upliva sredstava. Vlada RS-a je na sjednici ponovo usvojila Nacrt Zakona o stranim agentima i izgleda da će sada ponovo da ga uputi u proceduru, što će teško i dramatično ugroziti ne samo demokratiju i demokratske procese, ugrozit će borbu protiv kriminala i korupcije”, upozorava politički analitičar Stefan Blagić.

Sjedinjenje Američke Države na globalnom nivou za međunarodnu pomoć 2023. godine potrošile su 68 milijardi dolara. Kako će se obustave izdvajanja za te namjene odraziti na prilike u Bosni i Hercegovini bit će jasno za tri mjeseca, koja su ključna za opstanak mnogih nevladinih organizacija, od čega zavisi i budućnost civilnog bh. sektora.

 

 

federalna.ba

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Aerodrom Banja luka je u februaru imao bitno više putnika nego prošle godine.

Poznate su prve prognoze kako će izgledati jakosne grupe za narednu Ligu Nacija.

Netflixova nova drama “Adolescence” osvojila je gledaoce, a dok je kritičari nazivaju jednom od...

Za četvrtak, 27.3.2025. godine, zakazana je 2. redovna sjednica Općinskog vijeća Jajce. Sjednica će...

Iako je do Vaskrsa i Uskrsa ostalo nešto više od mjesec dana, živinari iz...

Polovne auto-dijelove i vozila, vrijednosti 192.000 KM, zaplijenili su pripadnici Uprave za indirektno oporezivanje...