Antiustvano djelovanje u režiji Milorada Dodika otvorilo je i pitanje budućnosti Distrikta Brčko. Podsjećmo, na današnji dan prije tačno 25 godina službeno je proglašeno uspostavljanje Brčko distrikta BiH, specifične administrativne jedinice pod direktnim suverenitetom Bosne i Hercegovine. Ponovno je u centru pažnje. Glavni razlog nije obilježavanje ove godišnjice nego podizanje političkih tenzija u kojima učestvuju političari iz oba entiteta, ali i regije
Uprkos turbulentnom vremenu na području Bosne i Hercegovine, institucije u Brčko distriktu su stabilne, funkcionišu bez ikakvih problema, kazao je predsjednik Skupštine Brčko distrikta Damir Bulčević za Federalnu televiziju. „Sjednica Skupštine Brčko distrikta je održana…
Rođendan Brčko distrikta. Jedina istinski multietnička zajednica u poslijeratnoj Bosni i Hercegovini, koja ne pripada nijednom entitetu, ponovo je označena primjerom suživota u našoj zemlji.
„Brčko distrikt je posebna sredina i treba da bude ugled za sve ostale.“
Pročitajte još
„Suživot, uvijek smo bili i bićemo za to.“
„Otišla sam odavde prije 20 godina, ali sam se vratila. Vratila sam se zato što je Distrikt takav kakav jeste.“
„Bosna i Hercegovina bi trebala da funkcioniše poput Brčko distrikta, na bazi ravnopravnosti tri konstitutivna naroda, gdje ćemo se uvažavati, poštovati interese jedni drugih i, što je najbitnije, ne živjeti jedni pored drugih, nego jedni s drugim.“
Dok stižu brojne čestitke, stižu i tenzije, uslijed aktuelne političke krize u Bosni i Hercegovini. Trenutno najveća borba oko Brčko distrikta – kojem bh. entitetu će pripasti i gdje će biti bolje?
„Ukoliko bi bilo secesije ili odvajanja, u tom slučaju RS automatski nema više ništa s Distriktom. To je teritorija koja ostaje u nadležnosti onoga ko je u Bosni i Hercegovini. Znači, u ovom slučaju Federaciji“, ističe Munib Jusufović, učesnik arbitraže za Brčko.
Ipak, iz OHR-a upozoravaju.
„Tribunal ima nadležnost nad Brčko distriktom, sve dok se Konačna odluka ne proglasi potpuno provedenom. Stav 13 i stav 67 Konačne odluke jasno to potvrđuju i ne ostavljaju prostor za pogrešno tumačenje“, poručio je Louis Crishock, supervizor za Brčko distrikt BiH.
Predstavnici iz reda srpskog naroda u brčanskoj multietničkoj vlasti smatraju da se status Distrikta može promijeniti samo kroz parlamentarnu proceduru na državnom nivou.
„Sve druge izjave i eventualni pokušaji da se status Brčkog može promijeniti bez parlamentarne izmjene Ustava Bosne i Hercegovine praktično bi bilo direktno kršenje Ustava“, upozorava Siniša Golić, zastupnik PDP-a u Skupštini Brčko distrikta BiH.
„Pri ovakvom stanju to je apsolutno svima jasno da ne postoji mogućnost da se promijeni Ustav, jer je on promijenjen kroz ovaj amandman. Kada bi prihvatili, evo prihvatimo da bošnjački, znači treba 28 glasova. Znači, teoretski, de facto, ne postoji nikad mogućnost da on može promijeniti Ustav“, naglašava Jusufović.
Na Svečanoj akademiji povodom Dana Distrikta istaknuto je da je Brčko stabilno područje koje treba nastaviti graditi mir, suživot i toleranciju. Također, poručeno je da Brčko bude primjer ostatku Bosne i Hercegovine kako se može živjeti u zajedništvu, čak i u ovim teškim vremenima.
federalna.ba