Bošnjak: Vjetrenica zaslužuje da se nađe na UNESCO-ovoj listi svjetske baštine

Podijeli članak:

Danas je u Ravnom održan radni sastanak u okviru terenske misije tehničke evaluacije za uvrštenje špilje Vjetrenica na UNESCO-ovu listu svjetske baštine, a koji se provodi pod okriljem Savjetodavnog tijela za Odbor za svjetsku baštinu Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN).

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak prisustvovala je sastanku i to prigodom iznijela značajne aspekte ovog jedinstvenog prirodnog blaga, navodi se u priopćenju Ministarstva civilnih poslova BiH.

Ministrica Bošnjak istaknula je da status zaštićenog područja špilje Vjetrenica datira još od 1950. godine, što svjedoči o prepoznatoj važnosti očuvanja ovog prirodnog fenomena. Na Tentativnoj listi za Bosnu i Hercegovinu nalazi se od 2004. godine, što potvrđuje da je riječ o prioritetu zemlje kada je riječ o nominaciji značajnih kulturnih i prirodnih dobara za upis na UNESCO Listu.

Ministrica je naglasila uspješnu suradnju stručnih timova i eksperata sa svim nadležnim institucijama u Bosni i Hercegovini u pripremi nominacijskog fajla za špilju Vjetrenica.

Kazala je i da Vjetrenica posjeduje univerzalnu vrijednost za Bosnu i Hercegovinu, te izrazila nadu da će i ekspertno tijelo prepoznati ovu vrijednost i podržati pozitivan izvještaj i odluku Komiteta za svjetsku baštinu u narednoj godini. Izrazila nadu da će špilja Vjetrenica uspješno zadovoljiti kriterije za upis na UNESCO-ovu listu svjetske baštine i zahvalnost svim prisutnim stručnjacima i institucijama za njihov doprinos i potporu ovom važnom cilju.

Špilja Vjetrenica je posebno važna zbog svojih hidroloških i hidrogeoloških karakteristika. Kao jedna od najdužih špilja u BiH, sa svojim specifičnim podzemnim tokovima i jezerima, Vjetrenica predstavlja dragocjeno stanište koje doprinosi očuvanju biološke raznolikosti i uživa najvišu razinu zaštite u Bosni i Hercegovini.

Lokalna zajednica Ravno osnovala je javno prouzeće “Vjetrenica” koje je odgovorno za upravljanje i osiguranje kontinuiranog financiranja za održavanje i redovite aktivnosti špilje, navodi se u priopćenju.

federalna.ba/Fena

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Zamislite sat koji otkucava tako ravnomjerno da ne gubi ni sekunde, čak ni nakon...

Vjerovatno u 98 posto države BiH ime Vlade Sladoje nije poznato. Međutim, nakon objavljen...

Ljeto je u velikom dijelu Evrope iznenada prekinuto. Centralni i istočni dijelovi kontinenta spremaju...

Kampanja “Društveno odgovorni” nije namijenjena za zastupnike, direktore i ministre. Cilj je da na...

Prošle godine Google je najavio novu politiku brisanja Gmail računa koja se odnosi na...

Utakmice fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine uvijek su privlačile pažnju bh. javnosti, ali ovog...