Search
Close this search box.

BiH u Hrvatskoj potražuje 10 milijardi KM svoje imovine

Podijeli članak:

Kako je ranije najavljeno, u ovom mjesecu bi trebalo da bude održana zajednička sjednica Savjeta ministara BiH i Vlade Hrvatske. Dok se iščekuje sjednica, udruženja iz BiH upozoravaju da Hrvatska već decenijama odbija da vrati imovinu pravnih i fizičkih lica iz Bosne i Hercegovine. Da li će se ovo pitanje naći na zajedničkoj sjednici?

Skoro 3 decenije od završetka rata, a Hrvatska i dalje bespravno koristi brojne hotele, odmarališta, stanove, poslovne prostore koji su u vlasništvu građana i pravnih subjekata iz Bosne i Hercegovine. Iz udruženja izbjeglih iz Hrvatske kažu da na ovaj način zvanični Zagreb godinama bespravno uzurpira imovinu koja im ne pripada.

“Hrvatima su se morala vratiti stanarska prava, imovina penzije, a u BiH vidimo da to ide sve slabije i da mi gdje god dođemo gubimo bitku za Srbe, za povrat stanarskih prava i imovine. Mi po 10 godina nismo penzije dobijali”, rekao je Nikola Puzigaća, Predsjednik Republičkog udruženja radnika i invalida rada izbjeglih iz Hrvatske sa državljanstvom BiH.

Podnosili su tužbe, pisali institucijama Evropske unije, BiH i Hrvatske, ali sistemskog vraćanja imovine i dalje nema.

“Pisali smo Zoranu Milanoviću, predsjedniku Sabora ali odgovora nema”, kaže Puzigaća.

S obzirom da Sporazum o sukcesiji bivše Jugoslavije propisuje obavezu prava na imovinu, iz Foruma eksperata za bolju BiH traže od Savjeta ministara Bosne i Hercegovine da na zajedničkoj sjednici sa Vladom Hrvatske pokrene ovo pitanje.

“BiH je u situaciji da mora taj posao ozbiljno shvatiti jer su u pitanju veliki iznosi. Kada bismo ovorili o nekim procjenama to je preko 10 milijardi maraka imovine samo u Hrvatskoj. Tako da ja očekujem da će pravni eksperti koji su apsolutno potkovani za razgovor sa predstavnicima Hrvatske biti u timu ispred BiH”, kaže Zoran Pavlović, predsjednik Foruma eksperata za bolju BiH.

Da li će se ovo pitanje naći na zajedničkoj sjednici, pitali smo Savjet ministara, međutim nema konkretnog odgovora.

“Javnost će blagovremeno biti informisana o terminu održavanja i dnevnom redu zajedničke sjednice Savjeta ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske”, odgovoreno je iz Kabineta predsjedavajuće Savjeta ministara.

Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH je Borjana Krišto iz HDZ-a BiH, i neugodno pitanje o imovini treba da postavi premijeru Hrvatske Andreju Plenkoviću iz HDZ-a. U opoziciji su skeptični.

“Vidim da tu ne postoji nikakva spremnost sa strane Hrvatske da se rješavaju stara pitanja, ali ni nova. Tu postoji jedan čudan odnos da Republika Srpska izlazi u susret Hrvatskoj oko svih njenih interesa, a da tu nema reciprociteta”, kaže poslanik SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić i ukazuje da Hrvatska oteže sa povezivanjem mosta kod Gradiške, a tu je i problem sa namjerom odlaganja nuklearnog otpada na Trgovskoj gori.

Pitanje imovine u Hrvatskoj nije riješeno ni nakon što je Republika Srpska Pelješki most proglasila za svoj nacionalni interes. Zato vlasnici opravdano strahuju da izostanak adekvatne reakcije vodi ka trajnom gubitku vrijedne imovine.

 

 

(BN) Foto:Arhiv

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Sergej Stupar, mladi Banjalučanin koji je prije nešto više od godinu dana imao tešku...

​Nekadašnji njemački fudbalski velikan Ajke Imel, koji je obilježio osamdesete godine prošlog vijeka svojim...

Preduzeće „A-D Praonice“ tužilo je Univerzitetski klinički centar RS zbog duga od 180.105 KM,...

U situaciji u kojoj se BiH, baš kao i zemlje okružja, suočava s manjkom...

Proizvodnja mlijeka u našoj zemlji u kontinuiranom je padu, zbog visokih troškova i niske...

Elmir Bajraktarević, otac debitanta Esmira Bajraktarevića, ekskluzivno govori za Reprezentacija.ba nakon što je njegov...