Zakon koji je trebalo da pomjeri granicu za ulazak u sistem PDV-a sa 50.000 na 100.000 KM juče nije usvojen, jer su delegati iz SNSD-a glasali protiv. Kao razlog su naveli “politički stav” iz Republike Srpske da se ne usvaja nijedan zakon dok se ne usvoji Zakon o Ustavnom sudu BiH.
Inače podizanje praga za ulazak u PDV su tražili mali privrednici, obrazlažući da je inflacija dovela do toga da 50.000 KM više nije veliki iznos kao što je bio prije oko 15 godina te da je neophodno, u cilju smanjenja sive ekonomije, ali i opstanka pojedinih djelatnosti, taj prag podići na 100.000 KM.
Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske za BUKU kaže da je zabrinjavajuća sporost Parlamenta BiH u izmjeni ovog propisa koja suštinski najviše pogađa mikro i male poslovne subjekte.
Prag od 50.000 KM je davno prevaziđen, kaže, i privrednici su uvjereni da će odlaganje povećanja praga za rezultat imati rast neformalne ekonomije.
Pročitajte još
“Zbog nedostatka fleksibilnosti u kreiranju propisa iz oblasti indirektnog oporezivanja, pada konkurentnost ekonomije, što predstavlja dodatni generator odliva građana BiH prema razvijenim ekonomijama. Poslovna zajednica ima niz prijedloga za korekcije u oblasti indirektnog oporezivanje, koji su od suštinskog značaja za održivost ekonomskog rasta i stabilnost sistema socijalne zaštite. S obzirom na usložnjavanje prilika na evropskom tržištu, padu industrijske proizvodnje u BiH, nužan je mnogo adaptibilnija fiskalna politika nego što je trenutno imamo”, jasan je Aćić.
Nužne fiskalne reforme
Nedavno su privrednici ostali uskraćeni za usvajanje još jednog seta zakona koji bi rasteretio njihovo poslovanje.
Naime iako je federalna vlast obećala da će do kraja septembra usvojiti zakone koji će smanjiti opterećenja na rad, koja su u ovom trenutku, sa stopom od 41,5 posto najviša u Evropi do toga nije došlo.
Kako kaže Aćić da je Parlament FBIH usvojio ove propise, to bi značailo da RS i FBiH imaju približno isti nivo oporezivanja rada od 31%, što je u Republici Srpskoj na snazi već skoro dvije godine. Smatra da poslovna zajednica u FBiH I dalje treba insistirati na usvajanju ovih fiskalnih zakona, a kada bude smanjeno oporezivanje rada u FBIH na nivo RS, onda treba otpočeti razgovore daljeg smanjenja oporezivanja rada sve sa ciljem smanjenja neformalne ekonomije u BiH pri tome vodeći računa da se mora reformisati i sistem socijalne zaštite.
“Zadatak neće biti ni malo lagan jer sa fiskalne reforme moraju biti usmjerene ka korekciji u raspodjeli u korist mladih i najproduktivnijih u zajednici. Kroz fiskalne reforme sigurno je da možemo stvoriti socijalno pravednu, produktivnu i održivu zajednicu, što u kontekstu odliva građana BIH u države čije ekonomije su konkurentnije, predstavlja jedan od ključnih izazova za našu zajednicu”, poručuje Aćić.
Admir Čavalić, predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Zastupničkog doma Parlamenta FBiH napominje da je Vlada tokom ljeta najavila da će do septembra pripremiti i pustiti u parlamentarnu proceduru set fiskalnih zakona.
“Koliko ja imam informacija još nije usaglašen tekst samog zakona, niti konkretne cifre, niti su urađeni finalni modeli projekcije primjene. Dakle, zakoni su daleko od procedure, i čak sam skeptik da će to biti u oktobru ili novembru”, ističe za BUKU Čavalić.
Udruženje poslodavaca Federacije BiH ne odustaje od svojih zahtjeva, a to je izmjena zakona o doprinosima i porezu na dohodak, s obzirom da su aktuelni zakoni doveli do toga da poslodavac za platu od 1.000 KM mora izdvojiti 1.700 KM jer na pomenuti iznos 700 KM ide državi po osnovu raznih izdvajanja.
Naredne sedmice 10. oktobra u Sarajevu organizuju konferenciju “Opterećenje cijene rada i tržište rada u FBiH” čiji je cilj da uz sinergiju djelovanja kreatora ekonomskih politika, odnosno predstavnika vlasti i poslovne zajednice, doprinijeti rješenjima za kreiranje povoljnijeg poslovnog ambijenta, povećanje plaća i životnog standarda građana i konkurentnosti privrede.
VLADA RS: Do kraja godine mjere za suzbijanje sive ekonomije
Da li je ima prostora za dalje smanjivanje oporezivanja rada u Republici Srpskoj, rast minimalne plate i/ili rasta neoporezivog dijela plate, pitanje je koje smo postavili Ministarstvu finansija Republike Srpske.
Ovdje su nam rekli da će Vlada Republike Srpske i resorni ministri u narednim mjesecima sa poslovnom zajednicom razmatrati mjere i aktivnosti koje će biti planirane u ključnim ekonomskim dokumentima Programu ekonomskih reformi i Budžetu za narednu godinu.
“Pri donošenju ovih mjera iz oblasti poreske politike vodiće se računa o očuvanju fiskalne stabilnosti Budžeta i fondova socijalne sigurnosti i stvaranju optimalnih uslova za poslovanje u Republici Srpskoj. S tim u vezi Vlada Republike Srpske će do kraja godine imati gotove mjere koje će se odnositi na suzbijanje sive ekonomije u oblasti rada i plata”, rečeno je za BUKU u Ministarstvu finasija RS.
Takođe su naveli da je u okviru poreske reforme rasterećenja rada od 2018. godine do danas došlo do povećanja osnovnog ličnog odbitka sa 200 KM na 1.000 KM, smanjenja zbirne stope doprinosa sa 33% na 31%, smanjenja stope poreza na dohodak od ličnih primanja sa 10% na 8%, te povećanje ličnog odbitka za izdržavane članove porodice u stoodstotnom iznosu. A gkada je riječ o poreskom klinu, koji odražava poresko opterećenje, odnosno učešće poreza i doprinosa u bruto plati, isti u RS sada iznosi 34,1% posmatrano za neto platu od 1.000 KM, a 2018. godine je iznosio 38,5%.
(Buka)