Već decenijama BiH ne uspijeva riješiti pitanje državne granice sa dvije komšijske zemlje.
Granica sa Crnom Gorom definisana je sporazumom koji je potpisan u Beču 2015. godine, a kada su u pitanju Srbija i Hrvatska, pomak se i ne nazire.
U Izvještaju o radu Državne komisije za granicu BiH, za period 1. juli – 31. decembar 2024. godine, navodi se da su održali tri sjednice na kojima su razmatrane i analizirane trenutne aktivnosti i prijedlozi rješavanja određenih pitanja iz nadležnosti njihovog rada.
“Takođe, na inicijativu Komisije, 11. decembra 2024. godine, u Sarajevu je održana i zajednička sjednica sa Državnom komisijom za granice Crne Gore, na kojoj su razmatrana aktuelna pitanja razgraničenja dvije zemlje i dogovoreno je intenziviranje saradnje”, navodi se u izvještaju.
Pročitajte još
Kako tvrde iz Državne komisije za granicu BiH, upućene su obavijesti partnerima iz susjednih država o spremnosti za nastavak rješavanja graničnih pitanja.
“Sa predstavnicima Crne Gore nastavljeni su razgovori u vezi sa obilježavanjem granične crte između dviju država. U ovom periodu održana je zajednička sjednica dviju komisija. Potrebno je naglasiti da je Ugovor o državnoj granici između Bosne i Hercegovine i Crne Gore potpisan u Beču 28. avgusta 2015. godine, a Predsjedništvo BiH donijelo je odluku o ratifikaciji 18. januara 2016. godine. Na ovom zajedničkom sastanku izraženo je zadovoljstvo dosadašnjim aktivnostima i iskazana spremnost nastavka saradnje i daljih aktivnosti”, istakli su iz Državne komisije za granicu BiH.
Na nivou Crne Gore i BiH, odnosno dvije komisije, usvojeni su i potpisani Uputstvo za izradu dokumentacije o državnoj granici između BiH i Crne Gore, kao i Uputstvo za obilježavanje državne granice.
“Razmatrana je i aktivnost obilježavanja tromeđne tačke između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske. Konstatovano je da su stavovi sve tri strane usaglašeni u vezi s ovim pitanjem, kako u pogledu tehničke dokumentacije tako i u pogledu predloženog teksta protokola. Nastojaće se u narednom periodu da se izvrše sve pripreme za potpisivanje teksta protokola. U tom pravcu Komisija priprema tekst Osnova za vođenje pregovora za zaključivanje protokola o određivanju tromeđne tačke između BiH, Crne Gore i Hrvatske”, uvjeravaju iz Državne komisije za granicu BiH.
Dok, dakle, kada je riječ o razgraničenju sa Crnom Gorom ima kakvih-takvih pomaka, sa preostale dvije zemlje rezultata nema.
“U izvještajnom periodu nije bilo aktivnosti u vezi s pitanjem rješavanja graničnih pitanja sa Hrvatskom i Srbijom. Napominjemo da je Komisija uputila pisma namjere i prema predstavnicima Hrvatske i prema predstavnicima Srbije o spremnosti nastavka razgovora o granici, ali na adresu Komisije još nisu stigli odgovori”, naveli su iz Državne komisije za granicu BiH.
I to se ponavlja ko zna od kada – BiH piše komšijama, ali odgovor ne dobija. Niz puta se ovom problematikom bavio novinar Uroš Vukić, koji ističe da se o razgraničenju zemalja bivše Jugoslavije govori od završetka rata, i malo šta je urađeno u vezi s tim pitanjem.
“Nije problem samo BiH, ona jeste utvrdila granicu sa Crnom Gorom, ali nije sa Hrvatskom i Srbijom. Takođe, Srbija nije riješila problem razgraničenja ni sa Hrvatskom ni sa Crnom Gorom, niti je Hrvatska riješila problem sa Crnom Gorom”, navodi Vukić.
Pitanje je, dodaje on, da li će to uopšte ikada biti riješeno na način da se utvrde i formalno pravno verifikuju granice.
“Mislim da je dogovor BiH sa Crnom Gorom u vezi s tim pitanjem bio ‘incident’. To pitanje u vezi sa granicama u regionu stavljeno je sa strane i njime se niko ozbiljno ne bavi, tako je decenijama unazad, i tako će, kako stvari sada stoje, biti i u budućnosti”, poručuje Vukić.
Granica BiH je najduža s Hrvatskom te iznosi 1.001 kilometar, zatim sa Srbijom 302 km i sa Crnom Gorom 225 kilometara.
Sa Srbijom je, kako su “Nezavisne novine” ranije pisale, problem u četiri tačke, i to hidroelektrane Zvornik i Bajina bašta, a sporno je i deset kilometara pruge Beograd – Bar koja prolazi kroz BiH i opštine Priboj i Rudo.
Prije nekoliko godina, podsjetimo, članovi Državne komisije za granicu BiH posvađali su se s obzirom na to da je ispred bh. komisije prema Srbiji otišao Protokol o okvirnim kriterijumima za granicu između BiH i Srbije, koji nije bio usaglašen, već su ga članovi Komisije iz FBiH uputili samoinicijativno, bez saglasnosti Komisije.
Što se tiče granice s Hrvatskom, tu je situacija daleko komplikovanija i od ukupno 1.001 kilometra granice sporne su dvije tačke – granica na moru kod Neuma i na dijelu od Novog Grada do Kozarske Dubice, gdje državna granica više od 15 puta prelazi s jedne na drugu obalu rijeke Une.
(Nezavisne)