Brendiranje bh. proizvoda, zaštita izvornosti i geografskog porijekla pomaže domaćim proizvođačima da zaštite proizvode od eventualnih krađa i krivotvorina
Ekonomski patriotizam, brendiranje proizvoda, supstitucija uvoza bile su nedavno teme sastanka federalnog ministra trgovine Amira Hasičevića sa predstavnicima Privredne komore FBiH, Udruženja poslodavaca FBiH, Udruženja Kupujmo i koristimo domaće-kvalitetno proizvedeno u BiH, Udruženja Radio Kameleon-otvorena mreža ljudskih prava i demokratije.
Deficit
Ministar Hasičević kazao je da je potrošački patriotizam važan preduslov privrednog razvoja i da u tom smislu ovo ministarstvo nastoji kroz planiranu izradu Strategije razvoja trgovine, upravo kroz brendiranje i supstituciju uvoza, staviti akcenat na domaće proizvode.
On je napomenuo da je vanjskotrgovinski deficit u BiH premašio šest milijardi KM, te da treba sagledati sve mogućnosti kako bi se pomoglo domaćim proizvođačima, naročito izvoznicima da povećaju plasman. Predložio je i da jedan od zadataka bude i sinergija ovog ministarstva, Privredne komore i pomenutih udruženja koji će zajedno raditi na brendiranju i promociji domaće privrede.
Pročitajte još
Podsjećamo, brendiranjem bh. proizvoda, zaštitom izvornosti i geografskog porijekla – Usklađivanjem domaćih pravilnika o sistemima kvaliteta za prehrambene proizvode sa evropskim propisima, Bosna i Hercegovina je prije nekoliko godina stekla uslove za izdavanje certifikata zaštite porijekla i zaštite geografskog porijekla prehrambenih proizvoda. Da ne bi bilo zabune i poistovjećivanja geografske oznake (PGI) i brenda, ukratko, brend je komercijalni identitet proizvoda ili usluge, dok geografsko porijeklo označava specifične karakteristike proizvoda vezane za njegovo mjesto porijekla.
Oznaku izvornosti, odnosno geografskog porijekla, dobila su četiri proizvoda u BiH koja su ispunila kriterijume – dvije vrste livanjskog sira, nevesinjski krompir i visočka pečenica.
Direktor prodaje Mljekare Livno, koja je proizvođač livanjskog sira – autohtonog proizvoda i brenda koji osvaja evropsko i svjetsko tržište Zdravko Markov, kaže za Oslobođenje da je svaka dodatna pomoć, kad su u pitanju njihov brend i rad uopšte, dobrodošla.
– Mi smo se dosad navikli boriti manje-više sami i to smo dosta uspješno radili, tako da smo jedan od prvih domaćih prehrambenih proizvoda koji imaju zaštitu. Livanjski sir ima zaštitu izvornosti – to uključuje male proizvođače koji imaju svoje farme – i ima oznaku zemljopisnog podrijetla. Znači, imamo i veće industrijske proizvođače, gdje je, naravno, najveći Mljekara Livno kao sljedbenik tradicije izvornog livanjskog sira, ističe Markov.
Krivotvorenje
Zaštita ovog proizvoda im je, kaže, pomogla da drugi proizvođači ne kradu njihov produkt rada.
– Tako da su na taj način spriječene situacije koje su se nekada događale, to jest da se livanjski sir mogao proizvoditi i u drugim dijelovima naše zemlje, čak je bilo pokušaja i u inozemstvu. Na taj način je spriječeno, da ne kažem krivotvorenje, mada jeste svojevrsna vrsta krivotvorenja livanjskog sira. U suštini, Livanjski sir se mora proizvoditi po zadanoj recepturi u zadanom području i mlijeko mora dolaziti iz zadanog područja. Mi kao mljekara Livno imamo svoj brend koji se izvozi u cijelu Evropsku uniju, petnaestak zemalja u inozemstvu, te sve zemlje u našoj regiji i svaka dodatna pomoć vezana za brendiranje naravno da je dobro došla, objašnjava on.
(oslobodnje.ba)