Bh. stanovnici u bankama drže 15,5 milijardi KM

Podijeli članak:

Podatak prema kojemu su žitelji BiH za samo mjesec dana povećali iznos svoje štednje u bankama za 140 milijuna maraka, a u godinu dana za 1,35 milijardi, upućuje na nekoliko zaključaka, piše Večernji list BiH.

Prvi je, svakako, jasno izraženo povjerenje u bankarski sustav, ali i sigurnost takve vrste štednje, što je osobito bitno u vremenima ekonomske neizvjesnosti. Ukupni depoziti domaćih sektora na kraju rujna 2023. godine iznosili su 30,66 milijardi KM, u odnosu na prethodni mjesec depoziti su povećani za 151,7 milijuna KM (0,5%).

Mjesečna i godišnja razina

Rast depozita na mjesečnoj razini registriran je kod sektora stanovništva za 140,3 milijuna KM (0,9%), privatnih poduzeća za 17,5 milijuna KM (0,3%) i kod vladinih institucija za 28,7 milijuna KM (0,6%), navode iz Centralne banke Bosne i Hercegovine. Depoziti su smanjeni kod nefinancijskih javnih poduzeća za 26,1 milijun KM (1,4%) i kod ostalih sektora za 8,6 milijuna KM (0,5%). Godišnja stopa rasta ukupnih depozita u rujnu 2023. godine iznosila je 6,9%, što je u apsolutnom iznosu 1,98 milijardi KM. Godišnji rast depozita registriran je kod sektora stanovništva za 1,35 milijardi KM (9,5%) i kod privatnih poduzeća za 951,5 milijuna KM (16,2%), dodali su u izvješću Centralne banke BiH koje se odnosi na monetarna kretanja.

Depoziti su na godišnjoj razini smanjeni kod vladinih institucija za 183,1 milijun KM (3,9%), kod nefinancijskih javnih poduzeća za 99 milijuna KM (5%) i kod ostalih domaćih sektora za 42 milijuna KM (2,2%). Kada je riječ o iznosima štednje pojedinih kategorija, najveći dio ukupnih depozita u bankama drže građani koji su na kraju rujna na računima imali 15,5 milijardi maraka, a slijede privatna poduzeća sa 6,8 milijardi maraka, vladine institucije s 4,5, javna poduzeća s 1,88 te depoziti ostalih sektora s 1,84 milijarde maraka.

U kontekstu nastavka rasta štednje, struka je stava kako takva pojava oslikava povjerenje u domaće banke, ali i upućuje na zaključak kako je u vremenima ekonomske neizvjesnosti najsigurnija štednja upravo ona u bankama. Jasmin Mahmuzić, ravnatelj Agencije za bankarstvo Federacije BiH, za Večernji list ističe razloge zbog kojih je evidentan porast štednje, a ključni je indikator povjerenja u domaći bankarski sustav, ali i ostalih ekonomskih prilika.

Razlozi

Podsjetio je kako je porast štednje građana u 2023. godini usporediv s kretanjima koja smo imali i u proteklim godinama. Možemo, dodaje, govoriti o stabilnom trendu, a izuzetak bi bila samo 2022. godina, kada nismo zabilježili rast štednje. Stanje ukupnih depozita je i primjeren indikator povjerenja u domaći bankarski sustav, ali i ostalih ekonomskih prilika. Prema ključnim pokazateljima likvidnosti i kapitala, naš bankarski sustav kontinuirano je stabilan i snažan. U uvjetima opće ekonomske neizvjesnosti spremnost za druge oblike investiranja je umanjena. Takve okolnosti dodatno potiču rast depozita jer se novac usmjerava prema sigurnim opcijama, štednji, objasnio je Mahmuzić.

Povjerenje u domaći bankarski sektor očito je ključna misao vodilja prilikom planiranja štednje, a pritom svakako valja uzeti u obzir i činjenicu kako su ekonomska kretanja takva da se kod stanovništva traži likvidan sustav koji će jamčiti sigurnost uloženog novca. Također, slično stanje primjećujemo i kod drugih sudionika na financijskom tržištu, a značajan rast pritom bilježi štednja privatnih poduzeća.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Šašić Erna, mještanka sela Zlate, u razgovoru za N1 otkrila je kako se niko...

Vijest da je pretučena bh. pjevačica Aldina Bajić od jutros kruži u javnosti i...

U Doboju je otkriven slučaj prevarantske aktivnosti koja je izazvala veliku pažnju javnosti. Tužilaštvo...

Kometa koja nije viđena od kamenog doba biće vidljiva sa Zemlje ovog vikenda.

Do sada od početka tragedije u Jablanici i Buturović Polju niko nije uhapšen, niti...

Predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin je odgovorio brojnim velikim nogometnim zvijezdama koje se žale na...