Europska unija kreće u prvu probnu fazu prekograničnog poreza na ugljični dioksid, mehanizma koji će izravno, ako BiH navrijeme ne postane dio njega, imati negativnog utjecaja na niz kompanija i izvorno orijentiranih sektora iz BiH, a koji bi u tom slučaju bili manje konkurentni te s ograničenim pristupim velikom broju tržišta.
O važnosti konferencije govori i činjenica da je na istoj bilo više od 400 sudionika, uz veliki broj kompanija, uključujući i one iz BiH. Srž priče iz smjernice Europske unije, koja u BiH još nije prihvaćena, najviše će se odnositi na proizvodnju električne energije, metale, mineralna gnojiva, a uključuje i tekući vodik kao buduću alternativu.
U kontekstu prekograničnog poreza valja navesti, objasnio je Vuković, kako ova tematika znači da ako izvozimo svoje robe, a nismo dio sustava, plaćamo porez u Europskoj uniji, odnosno u zemlji u koju se izvozi. Ako se pak uđe u CBAM sustav trgovanja, tvrtke iz BiH će porez plaćati u BiH, što znači da novac ostaje u zemlji, a postat će dio posebnog fonda iz kojega će se onda financirati zelena energija. A onda putem te zelene energije, kada se istom oplemene proizvodi, tvrtke iz BiH mogu dobiti veće kvote za izvoz te će ostati konkurentne na postojećim tržištima. Kada je pak riječ, primjerice, o izvozu struje u tranzitu, porezi na tranzite se ne plaćaju, dakle, porez se plaća samo u slučaju veze između proizvođača i izravnog korisnika.
CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) je mehanizam koji ima za cilj regulirati emisije ugljika u međunarodnoj trgovini. Riječ je o politici koja bi omogućila zemljama da naplaćuju porez ili nadoknadu za uvozne proizvode koji su proizvedeni s visokim emisijama ugljika. CBAM treba ohrabriti treće zemlje da ojačaju svoje klimatske propise, uvedu strože ciljeve za smanjenje emisija i ulažu u infrastrukturu za energiju iz obnovljivih izvora. BiH i cijela regija imaju ogromni potencijal u obnovljivim izvorima energije.
Pročitajte još
Potrebno je uspostaviti i prilagoditi zakonsku regulativu, a i približiti gospodarstvo zakonodavnom okviru. CBAM će stupiti u primjenu u svojoj prijelaznoj fazi 1. listopada 2023. godine, s prvim izvještajnim razdobljem za uvoznike koje se završava 31. siječnja 2024. Set pravila i zahtjevi za izvještavanje o emisijama prema CBAM-u bit će dalje precizirani u aktu koji će donijeti Komisija nakon konzultacija s CBAM odborom