Bez entitetskih granica i privilegovanih: Pacijenti traže pravedno zdravstvo

Podijeli članak:

jajce-online_Bez entitetskih granica i privilegovanih: Pacijenti traže pravedno zdravstvo

Regionalna konferencija pacijenata oboljelih od melanoma i drugih teških bolesti, koja je održana u Banjaluci, okupila je pacijente, udruženja, zdravstvene radnike, eksperte i predstavnike institucija iz cijele Bosne i Hercegovine. Organizator konferencije bilo je Udruženje MI SMO SA VAMA, uz podršku inicijative Glasaj za život, a glavna poruka bila je – svi pacijenti moraju imati jednak pristup liječenju, bez obzira na entitetsku ili bilo koju drugu pripadnost.

Na otvaranju skupa, održanom u hotelu Talija, predsjednica udruženja Jasminka Sredojević istakla je da okupljanje u Banjoj Luci šalje snažnu poruku zajedništva i solidarnosti među oboljelima. „Zdravstvo ne smije poznavati entitetske granice. Bolest ne bira, i zato pravo na liječenje mora biti jednako za sve“, poručila je Sredojević, naglašavajući važnost dodatnih sredstava za kontinuiranu nabavku inovativnih terapija, posebno za onkološke i pacijente s rijetkim bolestima.

Tokom dvodnevnog programa, učesnici su kroz panel diskusije i izlaganja razgovarali o najvećim izazovima sa kojima se suočavaju – dugim listama čekanja, nedostupnosti savremenih terapija, slaboj zaštiti prava pacijenata i potrebi za stabilnim izvorima finansiranja.

Učesnicima je predstavljen i projekat Glasaj za život, koji okuplja pacijente iz svih dijelova BiH u zajedničkoj borbi za sistemske promjene. Alma Serdarević-Stefanišin, članica Upravnog odbora projekta, kazala je da je glas pacijenata predugo bio zanemaren. „Borimo se za pravo na blagovremenu dijagnozu, adekvatno liječenje i dostupne inovativne terapije. Zdravstvena prava ne smiju zavisiti od mjesta prebivališta.“

Konferenciji je prisustvovao i ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Alen Šeranić, koji je podržao inicijativu i istakao važnost kontinuiranog dijaloga između institucija i pacijenata. Naglasio je da zdravstveni sistem mora odgovoriti na izazove savremene medicine, posebno u oblasti onkologije.

Značajan doprinos dali su i zdravstveni profesionalci. Prim. dr. Živko Vranješ, načelnik Klinike za onkologiju UKC Republike Srpske, istakao je da je partnerski odnos s pacijentima ključan za unapređenje zdravstvene njege. „Potrebna su sistemska rješenja koja će omogućiti stalnu dostupnost inovativnih lijekova i proširenje terapijskih opcija za što veći broj pacijenata.“

Konferencija je završena usvajanjem zajedničkih smjernica za buduće djelovanje, uz jasan zaključak – pravedno i dostupno zdravstvo mora postati prioritet svih institucija, bez obzira na entitetske, administrativne ili političke granice.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Osnovni sud u Bijeljini potvrdio je optužnicu protiv J.P. zbog nasilja nad nevjenčanom suprugom...

Tužna srca javljamo da nas je napustila Vesna Ljubez. Našoj sugrađanki neka je vječni...

Tužna srca javljamo da nas je napustila Arijana Začiragić Ljuca. Našoj Arijani neka je...

Bosna i Hercegovina, zemlja s bogatom tradicijom ručne izrade, zanata i običaja, danas se...

Iako ponekad možda ne izgleda tako, među nama još uvijek ima veoma dobrih i...

Kazne za kršenje Pravilnika o zabrani pušenja u Federaciji Bosne i Hercegovine počet će...