Azra napustila poziciju direktorice Doma zdravlja i otišla u Sloveniju

Podijeli članak:

Sve više bh. građana odlazi iz države. Ekonomski faktor nije jedini. Migracije radno sposobnog stanovništva uobičajne su i na međunarodnom tržištu. Međutim, politička nestabilnost odražava se sve segmente društva, zbog koje je osim otežanog integrisanja u EU i mnogima strpljenje na izmaku.

Otići u drugu državu izazov je za svakog pojedinca. Otići u nepoznato i napustiti siguran posao i povesti porodicu još je veći i hrabriji. Na to se odvažila dr. Azra Imširović. Napustila je poziciju direktorice Doma zdravlja u Srebreniku i otišla u Sloveniju. Od tri poziva za posao – izabrala je Maribor. Ne iz ekonomskih razloga.

“Trideset godina poslije rata mi se bavimo pitanjima koja su davno trebala da budu iza nas. Preselili smo se u Sloveniju, u preljepi grad Maribor, gdje sam kao ljekar dobila odlične uslove, a djeca su se vrlo brzo uklopila u slovenski obrazovni sistem”, priča Azra FTV.

Vlast se bavi samo političkim pitanjima, ne i ekonomskim

U Bosni i Hercegovini je sve više onih koji su otišli ili se spremaju otići. Ekonomski faktor jeste presudan, ali nije jedini. Troškovi života svakodnevno su sve veći, a potrošačka korpa lakša.

“Suočavamo se ovdje s jednom situacijom u kojoj se vlasti nisu odvažile da pokrenu određene reforme u smislu donošenja Zakona o doprinosima, Zakona o porezu na dohodak, Zakona o minimalnoj plati i svaki dan odlaganja donošenja tih zakona imat ćemo za posljedicu sve veći odlazak radne snage. Uzimajući u vidu činjenicu da sindikalna potrošačka korpa iznosi 2.900 KM, da prosječna plata u Federaciji iznosi 1.300 KM, da najniža plata iznosi 619 KM, sasvim je jasno da radnici preživljavaju”, ističe Adis Kečo, šef Stručne službe Saveza samostalnih sindikata BiH.

“Imamo lošu i nekompetentnu vladu koja se bavi samo političkim pitanjima, ne i ekonomskim. Ljudi će se vraćati u onoj mjeri u kojoj unaprijedimo ambijent, u kojoj stabiliziramo političku situaciju i u kojoj ih budemo mogli primjereno platiti”, kaže Azizi Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.

Više je onih koji odlaze u vlastitom aranžmanu od drugih koji posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje rješavaju egzistencijalno pitanje izvan bh. granica. Iako je i taj trend u opadanju.

“U Njemačkoj smo 2023. posredovali za 400 osoba. Imali smo period godine gdje je ta brojka išla do nekih 1.100 osoba. U prosjeku 700-800. Međutim, od pandemije, inflacije pa nadalje te brojke su u opadanju. Što se tiče Slovenije, u 2023. je izdato 13.090 radnih dozvola. U nekim prethodnim godinama bilo je i do 19.000 godišnje”, navodi Boris Pupić, portparol Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

Stopa zaposlenosti na Zapadnom Balkanu je 60 posto. U odnosu na druge, Bosna i Hercegovina prednjači po odlasku stanovništva.

“Zabrinjava da je više od 71 posto mladih iz regije spremno otići. To znači da uz depopulaciju, manje rađanja i mlade koji odlaze, zbog studija ili posla, praznimo naše države i naša društva. Obrazujemo ljude i, onda, odu”, naglašava Majlinda Bregu, generalni sekretar Vijeća za regionalnu saradnju.

Depopulacija je neizbježna

Berlinski proces usmjeren je na regionalnu saradnju koja se ogleda i kroz priznavanje diploma na prostoru Zapadnog Balkana i olakšan prelazak granica. Što nije u potpunosti implementirano.

“Dogovor o slobodi kretanja s ličnom kartom podrazumijeva da se u svim državama iz regije može putovati s ličnom kartom, osim Bosne i Hercegovine i Kosova”, objašnjava Bregu.

Dok stanovništvo odlazi, u Bosni i Hercegovini je osim prisutne političke nestabilnosti, ekonomske regresije – neizbježna i depopulacija.

“Povratak u Bosnu i Hercegovinu u našem slučaju nije realna opcija jer razlozi zbog kojih smo otišli iz Bosne i Hercegovinie sigurno se neće u relativno bliskoj budućnosti promijeniti”, zaključuje Azra Imširović.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Na FIFA Svjetskom klupskom prvenstvo 2025. učestvovat će 32 tima koji će se bore...

Urednik portala Istraga.ba Avdo Avdić objavio je večeras da je Dino Muzaferović zvani Cezar...

Dugogodišnju pauzu Amela Osmanović Amelli prekinula je singlom “Hej mladosti”.

U danima kada je BiH pred historijskom šansom da otvori pregovore o članstvu u...

Radi se odluci koju su mještani i aktivisti dočekali kao značajnu pobjedu u borbi...

Mjesec decembar je nastupio te sa sobom donio posebne zimske radosti i čarolije