Bajramska čestitka

Austrijski filmski arhiv – Filmski pogled na Balkan posljednjih 30 godina

Podijeli članak:

Austrijski filmski arhiv je pripremio retrospektivu filmskih ostvarenja sa Balkana pod nazivom “Balkan Dreams/Balkan Realities”, saopćio je Ured grada Beča u Sarajevu.

Ovaj filmski prikaz baca pogled na posljednjih turbulentnih 30 godina, pokazuje kroz nekoliko ključnih pozicija iz domena igranih i dokumentarnih filmova međusobne uticaje austrijske i balkanske kinematografije i pokušava pratiti put koji ih spaja u zajedničkom evropskom filmu. Ratovi 1990-ih godina donijeli su prekretnicu: nekadašnje “čudo od mjesta” odjednom je postalo poprište stvarnih, brutalnih događaja koji ostavljaju traga i mijenjaju društvo, a time i kinematografiju.

Filmovi koji će biti prikazani su: “Bosanski lonac”, “Godina poslije Dejtona” režisera Nikolausa Geyrhaltera, “Gori Vatra”, “Grbavica”, “Kameni Grad”, “Korida”, “Maršal”, “Ničija zemlja”, “Pred Doždot”, “Was bleibt/ Šta ostaje/ What remains/ Revisited”, “Život je čudo”, “Medeni mesec”, zatim filmska ostvarenja iz Albanije “Brdo na kojem riču lavice” i “Europa”, “Jugofilm” u režiji Gorana Rebića, te “ 011 Beograd – Opstanak u gradu” u režiji Michaela Pfeifenbergera. “Living collection” predstavlja kolekciju četiri filmska ostvarenja, koja tumače znakove rata. Osnova za film “Tito material” Elke Groen je pronalazak filma u razrušenom kinu u Mostaru, gdje oštećena rola prikazuje izbledjele slike nekadašnjeg hotela Maršal, kojem se rekonstrukcijom daje novi oblik materijalnosti.

Nina Kusturica, u svom esejističkom djelu, rekonstruira sjećanja na bijeg u Austriju i traga za prijateljicom iz djetinjstva. U filmu “Stadt nach dem Krieg – Grad poslije rata”, stanovnici Sarajeva opisuju staze svakodnevnog života oblikovanog radikalnim preuređenjem odnosa i neprestanim borbama za opstanak, dok Selma Doborac u svom filmu “Bio je dan kao bilo koji drugi u proljeće i ljeto” razmatra nepremostivost rata.

Filmovi će u austrijskoj prijestonici biti prikazani od 20. marta do 10. aprila.

Raznovrsne kolekcije Austrijskog filmskog arhiva obuhvataju period od preko 100 godina, od 19. vijeka do danas. U arhivi se trenutno nalazi 200.000 filmova, 2.000.000 fotografija i filmskih kadrova, 48.000 filmskih programa, oko 16.000 postera i preko 40.000 knjiga i časopisa, navodi se u saopćenju.

 

 

federalna.ba/Fena

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Film iHostage, u kojem značajnu ulogu tumači bh. glumac Admir Šehović, zauzeo je prvo...

Trener engleskog Plymoutha Miron Muslić (42) susreo se sa selektorom BiH Sergejom Barbarezom (53).

Iako nije lako obarati rekorde iz godine u godinu, Neum je spreman za nove...

Ulice Mostara, naročito njegovo uže jezgre oko Starog mosta, danas su preplavljene gostima iz...

Meteorska kiša Lirida, jedan od najstarijih poznatih prikaza zvijezda padalica, već je u toku...

Drugog dana vikenda sarajevske ulice su prepune šetača i turista. Turisti, koji borave u...