Arheolozi u Meksiku otkrili su ostatke drevnog grada Maja duboko u džungli na poluostrvu Yucatan.
Stručnjaci su pronašli nekoliko piramidalnih struktura visine više od 15 metara. Prema prvim informacijama, čini se da keramika otkrivena na tom lokalitetu ukazuje da je bila naseljena između 600. i 800. godine nove ere, u periodu poznatom kao kasni klasični.
Arheolozi su lokaciju nazvali Ocomtun (majanski naziv za kameni stub).
Kao što je odveć poznato, smatra se da su Maje bile jedna od velikih civilizacija zapadne hemisfere, poznate po svojim piramidalnim hramovima i velikim kamenim građevinama na području koje je danas južni Meksiko, Gvatemala i Belize.
Pročitajte još
Ovi najnoviji ostaci pronađeni su u ekološkom rezervatu u državi Campeche, području toliko gustom s vegetacijom da je malo istraženo.
Meksički Nacionalni institut za istoriju (INAH) saopćio je da je njegovo otkriće rezultat terenskog rada koji je imao za cilj dokumentovanje arheologije centralnih nizina Maja, područja koje se prostire na tri hiljade kvadratnih kilometara nenaseljene džungle.
INAH je rekao da je lasersko skeniranje u zraku koje je proveo Univerzitet u Houstonu pomoglo istraživačkom timu da uoči “brojne koncentracije pre-Hispanskih struktura”.
Ivan Šprajc, koji je vodio tim, rekao je da ih je najviše iznenadilo otkriće povišenog terena okruženog močvarama. Na tom uzvišenom terenu pronašli su nekoliko velikih objekata, uključujući i nekoliko piramidalnih, dužine također preko 15 metara.
“Lokacija bi služila kao važan regionalni centar”, rekao je Šprajc u izjavi koju je objavio INAH.
Cilindrični kameni stupovi koji su naveli istraživače da nazovu lokalitet Ocomtun vjerovatno su bili ulazi u prostorije u gornjim dijelovima zgrada, dodao je.
Prema riječima Šprajca, lokalitet je vjerovatno pretrpio značajne promjene između 800. i 1000. godine prije nego što je postao žrtva kolapsa civilizacije nizijskih Maja u desetom vijeku, piše BBC.