Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine najavljuje otvaranje izložbe “Od kamena do vlakna: putovanje kroz bosansku historiju”, koja će se održati 26. juna 2025. godine u 18:00 sati u prostorijama muzeja na adresi Zmaja od Bosne 3. Ova izložba, koju potpisuju autora Aldina Popaje i Banjalučke serdžade iz zbirke Envera Kasuma, donosi jedinstven prikaz bogate bosanske prošlosti kroz raznovrsne eksponate.
Izložba će biti otvorena za posjetitelje do 30. jula 2025. godine, nudeći priliku da se upoznaju s historijskim nasljeđem Bosne i Hercegovine.
This slideshow requires JavaScript.
Od kamena do vlakna – putovanje kroz bosansku historiju
Pročitajte još
– Izložba od kamena do vlakna – putovanje kroz bosanku historiju sastoji se od dvije cjeline, umjetničkih slika autora Aldina Popaje i Banjalučkih serdžada čiji je vlasnik kolekcionar Enver Kasum. Ove dvije cjeline su naizgled različite ali one imaju zajedničko ishodište a to je upoznavanje i susretanje bogate bosanske duhovnosti kroz umjetničko izražavanje u sadašnjosti i u prošlosti.
Umjetničke slike Aldina Popaje, umjetnika iz Bosne i iz Češke predstavljaju savremeni slikarski iskaz u čijem se središtu nalaze stećci, srednjevjekovni nadgrobni spomenici koji svjedoče o bogatom i složenom identitetu ljudi sa prostora Bosne i Hercegovine. Koristeći simbole koje pronalazi na stećcima kao inspiraciju Aldin Popaja ih stavlja u novi kontekst i daje im novi život kroz svoja umjetnička djela.
Banjalučke serdžade su jedini predmet koji je bio poznat i relativno rasprostranjen u Osmanskom carstvu a koji je nosio ime po bosanskom toponimu. Do današnjeg vremena sačuvan je mali broj primjeraka u cijelom svijetu, a vrijednu kolekciju koju predstavljamo na ovoj izložbi prikupio je Enver Kasum koji živi i radi u SAD-u a porijeklom je iz Bosne i Hercegovine. Na ovoj izložbi predstavljena je do sada najveća poznata kolekcija ovih predmeta (osam primjeraka) što daje mogućnost stručnoj i široj javnosti da dobije sveobuhvatniji uvid u ove izvanredne primjerke islamske umjetnosti koji su nastali u Bosni i Hercegovini prije više stoljeća.
Izložba otvara prostor za dijalog između prošlosti i sadašnjosti, između umjetnosti, kulturnog nasljeđa i publike te poziva posjetioce da razmišljaju o svim ovim temama koje nam izložba kroz predstavljene artefakte donosi, istakla je mr. sc. Lebiba Džeko, etnologinja za seoske i gradske zanate te muzejska savjetnica.
(Jajce Online)