Alarmantno stanje rijeke Plive: Potpuno suho korito kod ‘Mosta ljubavi’

Podijeli članak:

prefix_Alarmantno stanje rijeke Plive: Potpuno suho korito kod ‘Mosta ljubavi’

Velid Hrnjić, društveni aktivista i predsjednik Planinarskog društva “Ćusine” iz Jajca, sinoć je putem Facebooka uživo skrenuo pažnju na alarmantno stanje rijeke Plive, piše Jajce Online.

Njegovo javljanje s Mosta ljubavi, jedne od najprepoznatljivijih turističkih atrakcija Jajca, otkrilo je šokantnu stvarnost – potpuno isušeno korito rijeke.

„Dobio sam informaciju da nema vode na slapovima Plive. Nažalost, istina je. Nema ni jedne kapi vode! Ne znam ko je odgovoran za ovo, ali ono što vidimo je jezivo,“ izjavio je Hrnjić na početku svog javljanja.

Dodao je da za ovakav „zločin nad prirodom“ ne postoji opravdanje.

Hrnjić je istaknuo da je nizak vodostaj rijeke direktan rezultat neodgovornog ophođenja prema ovom prirodnom dragulju. Prema njegovim riječima, voda je usmjerena kroz propust koji ranije nikada nije korišten, što je ostavilo korito potpuno suhim, a riblji fond ugroženim.

„Ribe su ostale zarobljene u malim lokvama. Posebno ove manje pastrmke, koje su trebale da poboljšaju riblji fond – da li ih je neko pokupio ili su uginule, to ne znam,“ upozorio je Hrnjić.

This slideshow requires JavaScript.

Kritizirao je nedostatak reakcije ribarskog društva, ističući da bi ovakva situacija trebala izazvati hitnu akciju.

Hrnjić je podsjetio na značaj Plive za sve građane Jajca, naglašavajući da je rijeka simbol zajedništva i prirodne ljepote.

„Rijeka Pliva nas povezuje, mi smo isti ljudi i isto porijeklo, ali očigledno više nemamo pameti,“ rekao je, prozivajući odgovorne za stanje rijeke.

Hrnjić je tokom svoga live obraćanja situaciju na slapovima okarakterisao kao “ekocid”, naglasivši da ne postoji opravdanje niti za trenutno stanje na rijeci Plivi, niti za stanje u kojem se ona nalazi već godinama.

Tokom live videa, koji traje duže od sat vremena, Hrnjić je čak sišao sa “Mosta ljubavi” u suho korito rijeke Plive, te pritom pronašao dvije riječne školjke koje su se nalazile na suhom.

Svoje obraćanje završio je apelom na vlasti i odgovorne institucije da preuzmu odgovornost i riješe problem:

„Izabrali smo ljude da nas zastupaju i da rade svoj posao. Ovaj moj čin nije politički motivisan, niti želim da ga iko tako tumači. Cilj mi je da skrenem pažnju i natjeram odgovorne da reaguju. Pliva je naša, kao i šume, brda i sve što čini našu domovinu. Očuvajmo to!“

Na snimku je moguće vidjeti presušeno korito, ogoljeno korijenje drveća, te stabla koja su već oborena uslijed nedostatka vode. Hrnjić je izrazio bojazan da bi naglim naletom vode moglo doći do erozije sedre.

Sedra, koja je dugo bila izložena suhoći i nije bila u kontaktu s vodom, postaje krhka. Kada voda iznenada naiđe, njen pritisak i brzina uzrokuju lomljenje i ispiranje slojeva sedre, što rezultira njenim uništavanjem ili premještanjem.

Ovaj proces je kombinacija mehaničke erozije (fizičko trošenje) i hidrauličkog udara koji uzrokuje pucanje sedre zbog naglog prodora vode u njene pore.

 

Situacija u kojoj je rijeka Pliva ostala bez vode u svom koritu predstavlja ozbiljno upozorenje na zanemarivanje prirode i naše zajedničke odgovornosti. Velid Hrnjić svojim apelom jasno je ukazao na hitnost problema i potrebu za konkretnim djelovanjem, ne samo nadležnih institucija nego i svih građana Jajca.

Umjesto da čekamo da neko drugi riješi naše probleme, vrijeme je da se svi uključimo. Svaki pojedinac može dati svoj doprinos, baš kao što je to učinio Hrnjić. Samo zajedničkim trudom možemo zaštititi rijeku Plivu i očuvati njen smaragdni sjaj. Sve drugo bi značilo izdaju naše prirodne baštine i grada koji nas povezuje.

Zaštita Plive nije samo pitanje očuvanja prirode, već i očuvanja identiteta Jajca, njegovog turizma i budućnosti. Ovo je prilika da se probudimo i zajedno poduzmemo konkretne korake kako bismo sačuvali ovu ljepoticu za buduće generacije. Pliva je naše zajedničko blago – odnosimo se prema njoj s ljubavlju i odgovornošću koju zaslužuje.

Priča o ranjoj rijeci

U avgustu ove godine, ekipa našeg portala objavila je prilog pod naslovom “Priča o ranjenoj rijeci”, u kojem smo istražili višedecenijske izazove s kojima se suočava rijeka Pliva. Tokom posljednjih 80 godina, Pliva je izložena ozbiljnim prijetnjama koje su značajno uticale na njen prirodni tok i ekosistem.

Mnogi stanovnici Jajca smatraju da je početak degradacije rijeke povezan s izgradnjom hidrocentrala. Osim toga, Pliva je kroz svoju historiju zabilježila nekoliko velikih poplava, od kojih su najteže bile u godinama 1932., 1959., 1995., 1996., te 2004., 2012. i 2014. Poplave su često uzrokovale velike vodene valove, koji su potkopavali i rušili građevine postavljene radi regulacije toka rijeke.

Izazovi očuvanja rijeke Plive: Ravnoteža između razvoja i prirode

Ovi događaji predstavljaju opomenu o važnosti očuvanja Plive i odgovornog upravljanja njenim resursima kako bi se spriječila daljnja devastacija prirodnog blaga Jajca.

U nastavku pogledajte video prilog:

(Jajce Onlne)

 

 

 

 

 

 

 

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Zakon o Južnoj gasnoj interkonekciji podržaće opozicija i dio vlasti u Federaciji BiH. Zaključak...

Dva mjeseca je prošlo od katastrofalnih poplava koje su pogodile Jablanicu, Konjic, Fojnicu, Kiseljak,...

Institucije Bosne i Hercegovine i dalje potpuno ignorišu presude arbitražbog suda u predmetu “Viaduct”...

Službenici Policijske uprave Banjaluka podnijeli su danas Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka izvještaj o počinjenom...

Teniski teren u Banjoj Luci, koji je prošle godine napravljen kako bi pokrio potrebe...

Turska kafa je jedan od najautentičnijih ukusa u Turskoj, jedinstvene arome i procesa kuvanja....