U Sarajevu je održana svečana promocija značajnog djela “Geoekološki enciklopedijski rječnik”, čiji je autor akademik Muriz Spahić, ugledni hidrolog i profesor u penziji Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Promocija je održana u sali “Hercegovina” sarajevskog hotela Holiday, a organizator ovog događaja bilo je Udruženje geografa u Bosni i Hercegovini, čiji je akademik Spahić osnivač i prvi predsjednik, piše Jajce Online.
Moderatorica promocije bila je Lejla Kusturica, koja je imala čast da vodi ovaj značajan skup. Ovo monumentalne djelo, koje broji 450 stranica i obrađuje oko 4.000 pojmova direktno ili indirektno povezanih s geoekološkom problematikom, predstavlja dragocjen doprinos geoekologiji i namijenjeno je studentima prirodno-matematičkih fakulteta, kao i svim ljubiteljima ove naučne discipline.
Akademik Spahić ostavio je neizbrisiv trag u razvoju geografskih studija u Bosni i Hercegovini. Posebno se ističe njegova ključna uloga u uvođenju dva nova smjera na Odsjeku za geografiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu – Turizam i zaštita životne sredine te Regionalno i prostorno planiranje. Također, zaslužan je za izradu nastavnih planova i programa svih smjerova na ovom odsjeku, usklađenih s Bolonjskim principima, i to za sva tri ciklusa studija. Autor je brojnih univerzitetskih udžbenika i međunarodnih aplikacija, a njegov naučni i pedagoški rad prepoznat je daleko izvan granica Bosne i Hercegovine.
Ovaj događaj bio je posebno svečan jer je uz promociju knjige obilježeno i dva značajna jubileja akademika Spahića – 75 godina života i 50 godina predanog naučnog rada. Kako sam voli u šali reći, “otišao sam u penziju, ali ne i u mirovinu”. I u osmoj deceniji života, on neumorno nastavlja s radom na naučnim člancima i knjigama, od kojih je “Geoekološki enciklopedijski rječnik” jedan od najnovijih plodova njegovog truda. Ovo djelo predstavlja jedinstveni vodič koji će olakšati proučavanje geoekologije, discipline koja se bavi odnosom živih bića i njihovog prirodnog okruženja, s posebnim naglaskom na prostor, uticaj čovjeka na prirodne sisteme te povratne posljedice tih interakcija.
Pročitajte još
Rječnik obuhvata ključne teme poput klimatskih promjena, degradacije tla, zaštite vodnih ekosistema, upravljanja zaštićenim područjima i geolološkog kartiranja.
This slideshow requires JavaScript.
Posebno je vrijedan Spahićev dugogodišnji angažman u zaštiti prirodnih dobara Bosne i Hercegovine. Još od 80-ih godina prošlog vijeka, aktivno je učestvovao u inicijativama za očuvanje prirode, poput one protiv izgradnje brane na rijeci Krivaji. Njegova borba nastavljena je i u novijim slučajevima, uključujući zaštitu rijeka od izgradnje malih hidroelektrana (mHE), poput onih u selu Duge kod Prozora, na Kruščici kod Viteza, 15 mHE na rijeci Neretvici te hidroelektrane “Ulog”.
Ovaj angažman svjedoči o njegovoj predanosti očuvanju prirodnog nasljeđa za buduće generacije, zbog čega ga ekološka aktivistička zajednica u Bosni i Hercegovini smatra velikim saveznikom i prijateljem.
“Geoekološki enciklopedijski rječnik” nije samo naučno djelo, već i praktičan alat koji će studentima i istraživačima pružiti temelj za daljnje proučavanje i razumijevanje složenih geoekoloških procesa. Promocija ovog rječnika, praćena hashtagom #fondacijaact, okupila je brojne akademike, studente i zaljubljenike u prirodu, koji su imali priliku čuti više o nastanku ovog djela iz prve ruke.
Akademiku Spahiću upućene su čestitke uz želje za još mnogo naučnih radova i knjiga u budućnosti.
On još jednom potvrđuje svoj status jednog od najznačajnijih bosanskohercegovačkih naučnika, čiji rad nadilazi granice akademske zajednice i ostavlja trajni pečat u zaštiti prirode i obrazovanju.
(Jajce Online/Foto: Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT)