5,8 miliona KM potrošeno, a FBiH i dalje koristi prostorni plan iz doba Jugoslavije

Podijeli članak:

jajce-online_5,8 miliona KM potrošeno, a FBiH i dalje koristi prostorni plan iz doba Jugoslavije

Ured za reviziju institucija u FBiH dao je mišljenje s rezervom na usklađenost poslovanja Federalnog ministarstva prostornog uređenja za 2024. godinu, uz brojne kritike na račun neefikasnog upravljanja javnim sredstvima, netransparentne raspodjele transfera i višegodišnjih sistemskih problema, piše Akta.ba.

Najveća zamjerka odnosi se na neiskorištenost revolving fonda za energetsku efikasnost – od 7,75 miliona KM potrošeno je samo 24%, što je prouzrokovalo izostanak planiranih ušteda od skoro 686.000 KM. I pored toga, Ministarstvo nije izvršilo reviziju Operativnog plana, već nastavlja planirati sredstva prema istom dokumentu.

Posebnu pažnju izaziva i činjenica da je Prostorni plan FBiH iz 2008–2028., vrijedan 5,8 miliona KM, povučen iz parlamentarne procedure jer deset godina nije razmatran, dok se i dalje koristi zastarjeli plan iz perioda SRBiH 1981–2000.

“Napominjemo da neusvajanje plana ima višestruke posljedice na razvoj i unapređenje prostornog planiranja FBiH, te da uložena sredstva budžeta iz prethodnog perioda u iznosu od 5.808.374 KM nisu rezultirala očekivanim efektima”, upozoravaju iz Ureda za reviziju.

Također, Komisija za koncesije FBiH radi s nevažećim mandatom još od 2012. godine, i to sa samo dva od zakonom propisana sedam članova. Zakon o koncesijama nije usklađen s ostalim propisima, pa su prihodi od koncesija u 2024. godini iznosili svega 83.000 KM.

“Pored odgovornosti za pripremu i fer prezentaciju finansijskih izvještaja, ministar je odgovoran da osigura da aktivnosti, finansijske transakcije i informacije budu u skladu s propisima kojima su regulisane i potvrdi da je tokom fiskalne godine obezbijedio namjensko, svrsishodno i zakonito korištenje raspoloživih sredstava za ostvarivanje utvrđenih ciljeva, te ekonomično, efikasno i efektivno funkcionisanje sistema finansijskog upravljanja i kontrole”, naveli su revizori.

Revizija je otkrila nepravilnosti u isplatama posebnih dodataka na plaću, kao i netačne evidencije o radnom vremenu zaposlenika u Federalnom ministarstvu prostornog uređenja. Također je konstatovano da su pojedini poslovi, koji predstavljaju redovne zadatke iz sistematizacije, obavljani putem ugovora o djelu – što je u suprotnosti s važećim propisima.

Revizori su dali jasne preporuke:

  • Isplate posebnih dodataka uz plaću treba vršiti isključivo u opravdanim slučajevima i za jasno definisan period, u skladu sa Zakonom o radu.
  • Evidencije o radu zaposlenika moraju se voditi u skladu s Pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima i drugim licima angažovanim na radu, kako bi se osigurala zakonitost i preciznost podataka.

Ove preporuke su dio šireg poziva na uspostavljanje zakonitog, transparentnog i odgovornog sistema upravljanja ljudskim resursima u ministarstvu.

Uočene su i nepravilnosti u ocjenjivanju projekata za dodjelu tekućih i kapitalnih transfera: korišteni su zastarjeli podaci o razvijenosti kantona iz 2021. godine, iako su bili dostupni noviji iz 2023. Također, kriteriji poput “budžeta projekta” nisu jasno definirani, što je uticalo na visinu dodijeljenih sredstava.

Komisije su formirane i isplaćene bez dokaza da su radile izvan radnog vremena, a za pojedine isplate nisu obračunati porezi i doprinosi jer postojeća aplikacija Trezora to ne podržava.

Uprkos preporukama iz prethodnih godina, Ministarstvo još nije uspostavilo funkcionalnu jedinicu za internu reviziju, a mnoge preporuke iz 2023. godine ostale su nerealizovane.

Revizori su dali 13 preporuka, od kojih je većina ponovljena iz prethodnog izvještaja, ukazujući na hronični izostanak sistemskih reformi u ovom federalnom ministarstvu.

 

 

(akta.ba)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Pripadnici njemačke carine, Odjeljenje u Regensburgu predstavili su danas rezultate akcije sprovedene u maju,...

Suprotno popularnom uvjerenju, uspješni ljudi ne rade neprestano. Psihološka istraživanja pokazuju da način na...

Svađe su sastavni dio svake veze. Nesuglasice su prirodne, a čak mogu biti i...

U moru ne tako lijepih događaja i vijesti, jedna iskrena i ljudska scena iz...

Manchester Cityja je trijumfom otvorio nastup na klupskom Svjetskom prvenstvu budući da je engleski...

Govor mržnje nije nešto novo, ali, zbog anonimnosti i viralne prirode digitalnih platformi, sada...