Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL

Nacionalni stožer civilne zaštite danas je izvijestio kako su od jučer zabilježena 162 nova slučaja zaraze. Trenutno je u Hrvatskoj aktivno oboljelo 1.062 osoba. 

20:25 –  Gordan Lauc, znanstvenik i član Vladina znanstvenog savjeta kazao je da je jako važno pojasniti da je imunitet krda nešto što nije cilj ni Švedskoj koja o tome javno govori, jer imunitet krda je pojam kad kroz cijepljenje velikog broja ljudi zaštite onaj mali broj ljudi koji ne možete cijepiti.

Također kaže: – Ono što vidimo u cijeloj Europi, a i što su naša istraživanja pokazala jest da je COVID tijekom ljeta puno blaži nego tijekom zime. U Engleskoj je hospitalizacija na 5 posto tako je i u RH, ne treba se fokusirati na broj ljudi kojima je potvrđen virus nego na broj ljudi koji su bolesni, a njih je jako malo. U ovom trenutku doista u Europi COVID nije zdravstveni problem, nema bolesnih, nema umrlih – veći problem je kako preživjeti recesiju koja je pred nama. Ono što imamo trenutno i što ćemo imati čitavu jesen je da moramo na neki način optimirati brzinu širenja epidemije i preživljavanja gospodarstva – kazao je Lauc za RTL.

– Otvorena je sezona, ljudi su pušteni u RH, znali smo da će biti više zaraženih, nadali smo se da neće biti više bolesnih ljudi. Tako da u ovom trenutku doista nema nekog razloga za brigu – poručio je znanstvenik.

– Neke zemlje procjenjuju stavljanje RH na crvenu listu. Činjenica je da Istra koja ima jako malo ulazi u isti koš sa Splitom i Zagrebom… nego čvrsta znanost iza tih odluka. Jučer je objavljeno veliko istraživanje u Švedskoj koje je pokazalo da ljudi koji imaju blage simptome i nikakve simpome razvijaju razinu imuniteta koji će ih čuvati od zaraze. Mislim da je važno ne paničariti – ti ljudi na neki način stiču određeni imunitet i nije tako strašno što imamo određeni broj zaraženih – zaključio je Lauc.

14:56 – Stožer civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije obavijestio je kako na području županije u posljednja 24 sata nema novih slučajeva bolesti COVID-19. Svih 38 testiranih uzoraka na koronavirus izuzetih iz opće populacije u protekla 24 sata je negativno.

Od početka epidemije ukupno je zabilježeno 108 slučaja bolesti COVID-19. Trenutno se na području Županije na kućnom liječenju nalazi jedna osoba, a druga osoba koja se statistički vodi na području naše Županije liječi se na području Splitsko – dalmatinske županije.

14:50 – U Dubrovačko-neretvanskoj županiji zabilježeno je deset novih slučaja zaraze koronavirusom, od kojih je šestoro zaraženo izvan županije, dvoje su kontakti već prije pozitivnih osoba, a za dvoje je epidemiološka obrada u tijeku.

Županijski stožer Civilne zaštite izvijestio je u subotu da su među novozaraženima tri djevojke i žena srednje dobi te četiri mladića i muškarac srednje dobi. Troje ima prebivalište u Zagrebu, s tim da se dvoje trenutačno nalazi u Dubrovniku, a jedna osoba u Pločama. Od preostalih, tri osobe su iz Ploča te po jedna iz Dubrovnika, Metkovića i Janjine. Među zaraženima je i djevojka iz Zagreba koja je napustila županiju.

“Važno je istaknuti kako u Dubrovačko-neretvanskoj županiji ne postoji žarište ni lokalna transmisija“, izvijestio je Županijski stožer dodajući kako su izliječene dvije osobe – iz Ploča i Blata.

U dubrovačkoj bolnici zbrinuta je jedna zaražena osoba, a u samoizolaciji je 276 osoba. Od početka pandemije analizirano je ukupno 7248 uzoraka.

14:14 Na području Zadarske županije 20 je novih slučajeva zaraze koronavirusom. Najvećim dijelom  riječ je o mladim osobama i osobama srednje životne dobi  rođenim između 1979. i 2001. godine  za koje su utvrđuju kontakti i kretanja budući da su boravili na više mjesta. U tri slučaja riječ je o obiteljskim kontaktima,  a kod nekoliko starijih osoba , rođenim između 1943 i  1949.god., zaraza je otkrivena prilikom rutinskog testiranja u Općoj bolnici Zadar. Novooboljele osobe su sa područja Grada Zadra (6), Grada Biograda na Moru (4), Grada Paga (1),  te općina Privlaka (1), Stankovci (2), Kolan (1), Novigrad (3), Sveti Filip i jakov (1) i Pakoštane (1).

Aktivan nadzor provodi se nad 277 osoba, a istekao je za njih 4905. Tijekom jučerašnjeg dana obavljeno je 147 testiranja uzoraka sa sumnjom na koronavirus.


14:05 – Nacionalni stožer civilne zaštite izvijestio je kako su u Hrvatskoj od jučer zabilježena 162 nova slučaja zaraze. Više pročitajte ovdje.

13:28  U Krapinsko-zagorskoj županiji tri su novozaražene osobe koronavirusom, objavio je u subotu županijski Stožer civilne zaštite.

U protekla 24 sata evidentirane su tri novozaražene osobe s područja Krapinsko-zagorske županije, koje imaju prebivališta na području Grada Zlatara te općina Đurmanec i Zlatar Bistrica, navodi se u priopćenju.

Trenutno ima deset aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom osoba s područja Krapinsko-zagorske županije.

12: 57 Stožer civilne Karlovačke županije u posljednja 24 sata zaprimio je obavijest o 7 osoba sa pozitivnim nalazom na SARS CoV 2(107 pristiglih nalaza) . Radi se o 4 mlađe osobe  (3 ženske i jedna muška osoba) te dvije muške osobe srednje životne dobi i jedna starija muška osoba. Dvije osobe su kontakti prethodno oboljele osobe.

Šest navedenih osoba su iz okolice Karlovca. Jedna starija muška osoba koja ima prebivalište na području Primorsko goranske županije i hospitalizirana je u OB Karlovac trenutno živi u Velikoj Kladuši u Bosni i Hercegovini od kuda je i došla u našu bolnicu. O tome je obaviješten HZJZ koji će proslijediti obavijest nadležnim službama u BiH.

Za ostale 4 osobe epidemiološka obrada je u tijeku. Ukupno je do sada na području Karlovačke županije oboljelo 120 osoba od COVID-19. U samoizolaciji se nalaze 122 osobe.

12:33  U posljednja 24 sata u Primorsko-goranskoj županiji dvije su nove osobe zaražene koronavirusom, podatci su iz županijskoga Stožera civilne zaštite.

Riječ je o mladim ljudima, od kojih je jedna osoba povratnik iz inozemstva i nema simptome, dok je druga osoba s blažim simptomima, a vratila se s ljetovanja u Dalmaciji.

U Primorsko-goranskoj županiji sada je 26 aktivnih slučajeva infekcije koronavirusom, a izliječene su ukupno 152 osobe.

U riječkom Kliničkom bolničkom centru smještene su tri osobe, a ostali zaraženi su u izolaciji u vlastitom domu, na kućnom liječenju.

VIDEO Novinarka pitala Alemku Markotić zašto se njeno dijete nije testiralo iako ima visoku temperaturu: “Ja ne mogu na svaki pojedinačni slučaj odgovoriti.”

12:04  U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8:00 sati, u posljednja 24 sata je 5 novih pozitivnih osoba na COVID-19 (4 osobe iz Vinkovaca i 1 osoba iz Novih Jankovaca), a nema preminulih.

Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 545, od kojih su 384 osobe izliječene, a ukupno je 7 preminulih osoba.

Trenutno je u županiji 26 osoba hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti.

U protekla 24 sata testirano je 110 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 6753.

U samoizolaciji na području županije je 231 osoba.

Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 13 zdravstvenih radnika (1 liječnik, 5 medicinskih sestara/tehničara, 5 drugih zdravstvenih radnika i 2 nezdravstvena radnika).

U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 14 radnika (1 liječnik, 10 medicinskih sestara/tehničara i 3 druga zdravstvena radnika).

12:03 – U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 7 slučajeva zaraze korona virusom (COVID-19), sve osobe se nalaze u kućnoj izolaciji. U samoizolaciji se nalaze 52 osobe, a ukupno je testirano 4186 osoba.

Na posljednjem testiranju bio je 51 uzorak, dva uzorka su pozitivna na korona virus (COVID-19). Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba.

11:56 – U protekla 24 sata u Međimurskoj županiji evidentirane su tri novooboljele osobe. Sve tri ljetovale su u Vodicama koje je Stožer civilne zaštite evidentirao kao novo žarište.

Stožer civilne zaštite Međimurske županije preporučuje svima koji su bili na ljetovanju u Vodicama i pohodili noćne klubove da kontaktiraju Djelatnost za epidemiologiju zaraznih te kroničnih nezaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije radi daljnjih konzultacija.

– Unatoč tome što je u Međimurskoj županiji trenutno devet oboljelih osoba, s obzirom na ukupne brojke oboljelih u Hrvatskoj, situacija u našoj županiji je i dalje povoljna – kažu u Stožeru MŽ-a.


11:45 – U protekla 24 sata na području Zagrebačke županije zabilježeno je devet novih slučajeva zaraze koronavirusom, pa je trenutno aktivno 59 slučajeva oboljenja, izvijestio je u subotu Stožer civilne zaštite Zagrebačke županije.

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije na području Zagrebačke županije do subote u 11 sati evidentirano je 297 osoba kojima je potvrđena bolest uzrokovana novim koronavirusom, što je devet novooboljelih u odnosu na jučer, priopćio je županijski stožer.

Na području te županije tako je trenutno 59 aktivnih slučajeva zaraze. Do sada je ukupno izliječeno 227 osoba, a 11 ih je preminulo.

11:43 – Deset novih koronavirusom zaraženih osoba bilježi u zadnja 24 sata Brodsko-posavska županija, a uglavnom je riječ o mladima koji su se vratili s ljetovanja na jadranskoj obali gdje su boravili u noćnim klubovima.

Županijski Stožer civilne zaštite izvijestio je u subotu da je u županiji trenutno 35 na covid-19 pozitivnih osoba, a da su među novozaraženima uglavnom mladi.

“Radi se uglavnom o mladim ljudima od 20 do 25 godina koji su boravili u klubovima i kući su se vratili iz drugih dijelova Hrvatske. Slučajevi se brzo detektiraju, tako da nema prijenosa virusa na širi krug ljudi izvan obitelji. Većina oboljelih liječniku se javi zbog povišene temperature ili gubitka osjeta mirisa i okusa”, rekao je Hini zamjenik načelnika županijskog Stožera Damir Mirković.

Preventivno je u samoizolaciji 120 osoba s prebivalištema na području županije.

Od izbijanja pandemije, kod 210 stanovnika ove županije utvrđen je pozitivan nalaz na koronavirus.


11:21 – U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji tri su nova slučaja zaraze koronavirusom.

Novooboljele osobe nisu kontakti ranije zaraženih osoba COVIDOM-19 u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji , a u tijeku je epidemiološko istraživanje.

Trenutno je u županiji 5 osoba zaraženih koronavirusom.

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji 13 je osoba u samoizolaciji.

11:20 – Tri nova slučaja zaraze zabilježena su u Varaždinskoj županiji, u kojoj je jučer preminula prva osoba zbog komplikacija izazvanih koronavirusom.

Načelnik Stožera civilne zaštite Varaždinske županije Robert Vugrin rekao je da je preminula 87-godišnjakinja zaprimljena u bolnicu zbog ozljeda prsnog koša. Prilikom prijama u bolnicu nije pokazivale kliničke znakove respirativnih bolesti, no zahvaljujući proširenim testiranju koje su uveli u Opću bolnicu Varaždin, otkriven joj je COVID-19. Za vrijeme boravka u bolnici starica nije pokazivala značajnije znakove bolesti, no od ranije je bolovala od srčane i plućne bolesti.

Vezano uz tri nova slučaja, riječ je o mlađim osobama u 20-im godinama koje su se vratile s ljetovanja. Posjećivali su noćne klubove, kažu u Stožeru, što znači da su ostvarili dosta bliskih kontakata. Liječit će se kod kuće jer imaju blažu kliničku sliku.

10:57 – U protekla 24 sata, u na području Šibensko-kninske županije osamnaest osoba oboljelo je od zarazne bolesti COVID-19  i jedna osoba iz Splitsko-dalmatinske županije koja trenutno boravi u Rogoznici.

Od ukupno 18 oboljelih iz Šibenika ih je 11, iz Knina 3, iz Vodica 2 i po jedna osoba iz Kistanja i Bilica. S današnjim danom u našoj županiji 66 je aktivnih slučajeva oboljenja od COVID-19 infekcije. Na Odjelu infektologije šibenske bolnice od bolesti COVID-19 liječe se dvije osobe. U posljednja  24 sata uzorkovano je 85 uzoraka za testiranje na SARS-CoV-2 virus.

Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutno je 289 osoba, od kojih su 287 kontakti oboljelih, a dvije osobe su ušle u Republiku Hrvatsku iz trećih zemalja te im je određena mjera 14-dnevne karantene.


10:47 – Prema izvješću NZJZ-a Splitsko-dalmatinske županije od ukupno 595 obrađenih testova danas je 31 novooboljela osoba pozitivna na COVID infekciju sa područja Splitsko-dalmatinske županije i to iz Splita 23, Solina 1, Imotskog 1, Ciste Provo 1, Podbablja 1,  Sinja 1, Makarske 1, Omiša 1 i Dugog Rata 1.

Uz 31 novooboljelu osobu pozitivnu na Covid infekciju sa područja Splitsko dalmatinske županije još su četiri osobe iz drugih županija pozitivne na Covid infekciju i to 2 osobe iz Zagrebačke županije, 1 osoba iz grada Zagreba i 1 osoba iz Osječko baranjske županije. Svi novooboljeli iz drugih županija  testirani su u Splitu.

Od 31 novooboljele osobe sa područja Splitsko dalmatinske županije 6 osoba su kontakti prethodno oboljelih osoba dok se ostali novooboljeli epidemiološki obrađuju.
722 osobe nalaze se u samoizolaciji.

12 COVID pozitivnih osoba nalazi se na bolničkom liječenju u KBC-u Split dok se 1 osoba nalazi na respiratoru.

10:45 – Novih 47 slučajeva zaraze koronavirusom zabilježeno je u Gradu Zagrebu u zadnja 24 sata, a aktivno je oboljelih 314 osoba, izvijestio je u subotu Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.

“U protekla 24 sata u NZJZ ‘Dr. Andrija Štampar’ provedena su 432 testiranja na SARS-CoV-2. U Gradu Zagrebu zabilježeno je 47 novih slučajeva. Posljedično tome, za 140 osoba određena je mjera samoizolacije”, stoji u priopćenju.

Trenutno je u Gradu Zagrebu 314 aktivnih slučajeva zaraze i 719 aktivnih samoizolacija.

Petero novooboljelih za sada imaju negativne epidemiološke anamneze, 15 osoba su kontakti covid-19 pozitivnih osoba, a kod 19 novozaraženih utvrđena je mogućnost da s se zarazili u noćnim klubovima i kafićima tijekom korištenja godišnjeg odmora.

Kod četiri osobe epidemiološka obrada je u tijeku, dok su četiri zaražene osobe došle iz BiH.

Iz Zavoda dodaju da su negativni na koronavirus svi testirani korisnici i djelatnici domova za starije i nemoćne osobe na području Grada Zagreba.

VIDEO Velike gužve na drive-in testiranju za koronavirus

10:27 – Na području Virovitičko-podravske županije nema novo zaraženih od virusa SARS-CoV-2. Od 18 testiranih osoba u zadnja 24 sata, svi brisevi bili su negativni na koronavirus, naglasili su iz Stožera civilne zaštite Virovitičko-podravske županije.

Broj testiranih, od početka epidemije u VPŽ je trenutno 2.529. Podsjetimo, od početka epidemije COVID-19, na području Virovitičko-podravske županije, 33 osobe su zaražena koronavirusom. Od toga, jedna osoba je trenutno aktivna, trideset i jedna se oporavila, dok je jedan muškarac preminuo.

10:15 – Jednu novu koronavirusom zaraženu osobu bilježi u subotu Istarska županija, čiji je Nastavni zavod za javno zdravstvo u zadnja 24 sata na covid-19 ispitao 234 brisa.

“Radi se o osobi iz mjere samoizolacije koja je bliski kontakt s pozitivnom osobom”, priopćio je načelnik istarskog Stožera Dino Kozlevac.

U protekla 24 sata u Istri su izliječene dvije osobe, a trenutno je 20 aktivnih na koronavirus pozitivnih osoba.

Pod mjerom samoizolacije nalazi se 145 osoba.

10:13 – Jedan novi slučaj zaraze koronavirusom bilježi u posljednja 24 sata u Sisačko-moslovačka županija, izvijestio je u subotu županijski Stožer civilne zaštite. Riječ je o osobi s područja Hrvatske Dubice.

Iz Stožera su ponovno uputili molbu građanima da se pridržavaju mjera i preporuka Nacionalnog stožera, jer na taj način ostaju odgovorni prema sebi i drugima.


09:44 – U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8:00 sati, u posljednja 24 sata je 5 novih pozitivnih osoba na COVID-19 (4 osobe iz Vinkovaca i 1 osoba iz Novih Jankovaca), a nema preminulih.

Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 545, od kojih su 384 osobe izliječene, a ukupno je 7 preminulih osoba. Trenutno je u županiji 26 osoba hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti.

U protekla 24 sata testirano je 110 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 6753. U samoizolaciji na području županije je 231 osoba.

Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 13 zdravstvenih radnika (1 liječnik, 5 medicinskih sestara/tehničara, 5 drugih zdravstvenih radnika i 2 nezdravstvena radnika). U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 14 radnika (1 liječnik, 10 medicinskih sestara/tehničara i 3 druga zdravstvena radnika).

09:30 – Za područje Osječko-baranjske županije u zadnja 24 sata testirano je ukupno 197 uzoraka od kojih su 10 bili pozitivni na koronavirus. Šest novooboljelih osoba je s područja Osijeka, a po dvije osobe su iz Našica i Đakova. Po životnoj dobi opet je riječ o osobama mlađe dobne skupine; najmlađa osoba ima 14 godina, ponajviše je oboljelih u dobi od 20 do 28 godina, jedna oboljela osoba iz Našica ima 42 godine, a jedna iz Đakova 83 godine.

U Kliničkom bolničkom centru Osijek trenutno je hospitalizirano 25 pacijenta oboljelih od koronavirusa, od kojih su četiri na respiratoru.

Mjera samoizolacije jučer je određena za čak 70 novih kontakata oboljelih, pa su trenutno u samoizolaciji ukupno 242 osobe.

Policija u zadnja 24 sata nije dobila dojave građana o kršenju samoizolacije, a u 30 samoinicijativnih provjera sve osobe su zatečene na prijavljenoj adresi.

vecernji.hr

(Srednjabosna.com)