Fudbaleri Alashkerta pobijedili su Ararat sa 2:1 u okviru 19. kola armenske Premier lige i približili su se vodećoj Ararat-Armeniji na samo tri boda zaostatka.

Domaći su poveli golom nekadašnjeg prvotimca Radnika Aleksandra Glišića u 19. minuti, a bivši stoper Sarajeva Risto Mitrevski udvostručio je prednost u 42. minuti.

U 55. minuti Ararat je smanjio na 2:1 golom iz penala koji je realizovao Dedechko, a tom prilikom crveni karton u redovima Alashkerta zaradio je Hayrapetyan.

Uprkos igraču manje domaći sastav je do kraja sačuvao prednost i upisao je važna tri boda.

Ovaj izvještaj ljubiteljima fudbala u BiH u suštini ne bi trebao značiti mnogo, ali upravo od raspleta armenskog šampionata zavisi status našeg predstavnika u Ligi prvaka u predstojećem 1. pretkolu Lige prvaka.

Iako se zvanična potvrda tek očekuje, sada je već izvjesno da će Sarajevo, bez obzira da li će biti proglašeno prvakom ili ne, našu zemlju predstavljati u Ligi prvaka naredne sezone.

Bordo tim sa koeficijentom 4.750 može se nadati statusu nosioca u prvom pretkolu Lige prvaka, a prema trenutnom stanju u evropskim šampionatima, koja se izvjesno neće mijenjati, za to im je još samo potrebno da Alashkert ne bude prvak Armenije.

Njihov koeficijent je 6.000 i bili bi nosioci ispred Sarajeva u slučaju da postanu šampioni Armenije.

S druge strane, trenutno su još dva tima koja se bore za titulu. Ararat-Armenia ima koeficijent 2.350, a Lori 0.975 i u slučaju da neko od njih bude šampion, tim sa Koševa će imati povlašten status u žrijebu.

Do kraja prvenstva u Armeniji ostalo je još devet kola, s obzirom da je play-off tek počeo.